radiodedi24.com | Play | Stop dedi24.com | dedi24.TV

dedi24.com » DISPONIMI JUAJ » Bisedime » "Dhurata e shën Valentinit"
Postimi i fundit | Nga i pari i palexuar Pėr Printer | Dėrgoja njė Shokut | Shto kėtė Temė nė Favorit

Pėrgjigju

Faqet (2): [1] 2 nė vijim

Shko tek fundi i Faqes "Dhurata e shën Valentinit"


Informatat nga: *Lena* *Lena* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 12.439
Mosha: 27
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 426.547 dediEURO
01.10.2009 14:08 / Postimi 1. nė kėtė Faqe. RE: "Dhurata e shën Valentinit"
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: qe deeeeeeeeeeeeeee kishe na nuk ban

po kush asht ka kqyr more u perzi.l.... ntana ant

un ni parfum do ja boj burrit...

Signatur: Kur eci rruges,koken e mbaj ul..Jo qe i tutna dikujt por sja rrasi askujt 8-)

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 170 170 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: dedi4ua dedi4u ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 9.636
Postimi imė i pari
Pasuria: 373.536 dediEURO
01.10.2009 12:23 / Postimi 2. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Florentina**
as nuk pres ndo nje dhurat mga shen valentini as qe kam ndermend mi dhuru ndo nje dhurat ne ket fest kjo fest nuk eshte e imja se une i takoj fejes islame
mjaft festa kam qe do i dhuroj dhuratat e veqanta


qyqy islame ti a? :) e ngrata :D

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1819 1819 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Florentina** Florentina** ėshtė Femerore Offline
Shenime: 322
Mosha: 18
Postimi imė i pari
Pasuria: 8.475 dediEURO
30.09.2009 20:03 / Postimi 3. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: as nuk pres ndo nje dhurat mga shen valentini as qe kam ndermend mi dhuru ndo nje dhurat ne ket fest kjo fest nuk eshte e imja se une i takoj fejes islame
mjaft festa kam qe do i dhuroj dhuratat e veqanta

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 21 21 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Lena* *Lena* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 12.439
Mosha: 27
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 426.547 dediEURO
29.09.2009 22:46 / Postimi 4. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Nora
Feja ime nuk e lejon kete dhurate,pasi qe i takoj fejes MUSLIMANE ;)


nuk e di bre nora se a ta lejon ty apo jo feja
vet ma te naltit e shtetit qe jan mysliman bojn dhurata e na jooooo.
a si ki pa ne tv aaaaaaaaa uhhhhhhhhh bi bi qka ki fol
ma mir mos me fol hahahahahha


un kismet do ja boj ni dhurat ma se qka ende nuk e kam mendu...ka koh per te
e qka me kish dhuru se di valla
asht ka me pelqen nje sen ne nje vitrin te nje shitoreje kismet nashta ate ma ban dhurat..
duhet me ja shti burrit neper kry qe aj sen asht ka me pelqen se ndryshe mes pa to se shum i shtrejt asht.permi..599euro e ka qmimin....

Signatur: Kur eci rruges,koken e mbaj ul..Jo qe i tutna dikujt por sja rrasi askujt 8-)

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 170 170 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Leoooo Offline
Shenime: 9
Postimi imė i pari
Pasuria: 350 dediEURO
29.09.2009 02:15 / Postimi 5. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Dhuratat e shen valentinit mjafton me mor te dashuren edhe me shetit ka te deshiroje ajo ..edhe me qu Shioping pakse kan qef qikat e mi than qa te jese merak mere se ka kush pagun :D

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1 1 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: prishtinasjaa- prishtinasjaa- ėshtė Femerore Offline
Shenime: 19
Mosha: 20
Postimi imė i pari
Pasuria: 700 dediEURO
15.02.2009 22:07 / Postimi 6. nė kėtė Faqe. RE: "Dhurata e shën Valentinit"
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: ... ooo...per te dashuruarittt çdo dite e vitit eshte shenValentiinnn.... jo vetem nje dite ne VITTT..... dhe dashuria qe ja fal personit qe e donii eshte DHURATA me e BUKUR.... se çdo dhurat tjeter e shtrenjet qe blihet me paraa.... nje her ne VITT.... se kam degju qe dhe dhuratat shume hera jan te rremee... o me fal... t'luteemmmm.....

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1 1 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Snickersi** Snickersi** ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 1.140
Mosha: 25
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 29.843 dediEURO
15.02.2009 16:14 / Postimi 7. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Përshendetje të ndëruar , kam obligim që te shkruaj me gjërësisht per Shën Valentinin per hir të së vërtetës , se janë të mallkuar ata te cilët e shofin një tmerr ne mesin e vellezerve dhe motrave e sidomos ketu ne dedi24 ka shumë te cilët jane antarë dhe ka edhe të mitur dhe qe nga këtu marrin hapa te ' kendshëm' me textet e tona të cilat i qesim pa hamendje.. atëher më lejoni te shkruaj lidhje me Shën Valentinin dhe atë me Argumente..

Nga historia Islame mësojmë se kur Profeti alejhis Selam emigroi në Medine, pa se vendasit festonin dy festa tradicionale të trashëguara nga paraardhësit e tyre. Për të ruajtur një mjedis të tillë gëzimi dhe hareje, Profeti alejhis Selam i zëvendësoi ato me dy festa, Fitër Bajramin dhe Kurban Bajramin për të cilat besimtarët u obliguan me kremtimin e tyre si festa simbol të fesë Islame.

Si pasojë e të ashtuquajturit “integrim” kohët e fundit tek muslimanët po vihet re ndër të tjera, kremtimi i shumë festave dhe riteve të ndryshmë që e kanë burimin nga ngjarje apo legjenda shekuj më parë. Ndërmjet këtyre festave është edhe dita e “Shën Valentinit” e cila është me 14 shkurt të çdo viti.

Por çfarë nënkupton kjo festë?

Pikërisht, në këtë fletëpalosje ne dëshirojmë t’i bëjmë të qartë lexuesit disa pika nga historiku i kësaj feste, simboleve të saj dhe mënyrës së kremtimit, duke e mbyllur në fund me gjykimin që parashtron Islami në lidhje me këtë “festë”.

Historiku i “Ditës së dashurisë”

Tek romakët e lashtë, që para 17 shekujsh, dita e dashurisë konsiderohej si festa më madhështore; ajo nënkuptonte dashurinë që romakët paganë kishin për zotin e tyre. Legjendat rreth kësaj feste janë të shumta, por më e spikatura është ajo që vetë romakët e besonin si të vërtetë. Thuhet se themeluesi i Romës së lashtë, Romulus, një ditë prej ditësh, kur ai ishte foshnjë, piu nga gjiri i një ujkonje, qumështi i së cilës i dhuroi trupit të tij energji dhe mprehtësi. Duke marrë shkas nga kjo legjendë, romakët paganë e përkujtonin atë çdo vit në mes të muajit shkurt duke therur atë ditë një qen a një dhi, dhe me gjakun e tyre dy djem të rinj lyenin trupin. Më pas, dy të rinjtë të ndjekur nga qindra njerëz vertiteshin nëpër rrugët e qytetit. Këta dy të rinj mbanin në duar dy copa lëkure kafshe dhe me to fërkonin çdo njeri që takohej me ta, ndërsa femrat romake besonin se një rit i tillë i mundësonte atyre mbetjen shtatzënë.

Kjo ishte shkurt domethënia e festës së dashurisë tek romakët paganë.

Lidhjet e Shën Valentinit me këtë festë

Tregohet se Shën Valentini vdiq në Romën e lashtë në vitin 296 pas Krishtit, i ekzekutuar barbarisht nga prijësi i ushtrisë romake Klaudios. Në shenjë përkujtimi për të, banorët e këtij qyteti në vitin 350 ngritën një kishë pikërisht në vendin ku ai u ekzekutua. Edhe pse romakët e përqafuan fenë e krishterë ata vazhduan ta festonin këtë ditë “të shenjtë”, mirëpo i ndryshuan kuptimin pagan nga “dashuri hyjnore” në një nocion tjetër që nënkuptonte “marterizim dashurie” për të cilën, siç thuhet Shën Valentini kishte dhënë jetën pasi qe nismëtari që thirri për paqe dhe dashuri. Më vonë kjo festë u quajt “Festa e Të Dashuruarve”.

Në një legjendë tjetër, thuhet se kur perandori romak, Klaudiosi i dytë ishtë në pushtet në shek. III pas Krishtit dha urdhër që askush nga ushtarët e ushtrisë romake të mos martohej, pasi martesa i pengonte ata të merrnin pjesë nëpër beteja. Të privuar nga kjo e drejtë legjitime bëri që Shën Valentini ta shkelë këtë vendim dhe në fshehtësinë më të madhe nisi të shkruajë akte martese për ata ushtarë që ishin të dashuruar. I prekur thellë nga ky gjest, perandori romak sapo e mori vesh atë që kish ngjarë në radhët e ushtarëve të tij, dha urdhër arresti për të duke e dënuar më pas me vdekje. Për frymën e sakrificës që shprehu Shën Valentini dhe në përkujtim të flijimit të tij, mbeti dita e 14 shkurtit, dita simbol e të dashuruarve.

Mbi vërtetësinë e këtyre legjendave

Çdo studiues i historisë së lashtë greke dhe romake mëson se legjendat përbejnë shumicën e historikut të këtyre epokave. Shumë herë ndodh që pjesë më të madhe të këtyre legjendave nuk i pranon as mendja e shëndoshë e as llogjika e drejtë.

Konkretisht nisur mbi legjendat e mësipërme, nuk besohet se një ujkonjë mund t’i japë gji një foshnjeje e t’i dhurojë atij forcë e mprehtësi?!

Nga ana tjetër, burime të sakta historike i përgënjeshtrojnë lidhjet e Shën Valentinit me këtë festë, madje legjenda të tilla nuk përmbajnë asnjë fakt bindës apo dëshmi për t’u besuar.

Përse nuk e festojmë këtë ditë?

Shumë njerëz, sidomos të rinj, nëse do të pyeten rreth përkujtimit të kësaj dite dhe domethënies së saj, do të përgjigjen shkurt se pak na intereson zanafilla e kësaj feste, përmbajtja e saj apo mënyra se si ajo festohet. Të tjerë do të thonin se festat në përgjithësi sjellin gëzim e hare, e për ditë të tilla kemi nevojë. Por, për ne muslimanët mendime dhe ide të tilla kërkojnë më shumë arsye dhe fakte kur të trajtohen pasi ne, nuk mund t’i gëlltisim në mënyrë shabllone.

Festat në këndvështrimin Islam, që quhen ndryshe “Rite adhurimi” e nxisin besimtarin të arrijë me to kënaqësinë e Zotit dhe të fitojë mëshirën e Tij, dhe nuk e konsideron festë atë që fetarisht nuk është e ligjshme, apo është e shpikur. Profeti alejhis Selam thotë: “Kush punon një vepër që nuk përkon me çështjen tonë, ajo është e refuzuar”. Nga ana tjetër kremtimi i festave të tilla nënkupton simbolizimin dhe shenjtërimin e tyre si dhe përqafimin e asaj që nuk është gjë tjetër veçse legjendë shekujsh. Vallë, a pranon muslimani subjekte legjendash të tilla si festa e për më shumë kur në to shkelen paturpësisht normat etiko-morale?! Edhe pse imoraliteti ka dalë sheshit, kjo ditë sikur e bën më zyrtar këtë gjest tepër të shëmtuar i cili nuk prek vetëm të rinjtë, viktimat e para të kësaj dite, por edhe ata që mendojnë se janë ende të “rinj”.

Qëndrimi i muslimanit ndaj kësaj dite

Pasi qartësuam diçka mbi përmbajtjen e kësaj feste, riteve dhe mënyrës së kremtimit të saj, nuk mbetet gjë tjetër veçse të bëhet i qartë qëndrimi i muslimanit ndaj kësaj dite dhe i atyre festave të ngjashme me të, duke shpresuar se këto rreshta do të vlejnë si argument bindës dhe udhëzues i qartë për atë që e ka humbur Udhën e Drejtë. Së pari: Viti hënor nuk njeh për muslimanët festë tjetër përveç dy Bajrameve dhe ditës së Xhuma. Duke u nisur nga kjo, nuk i lejohet muslimanit të festojë festa të tjera apo të marrë pjesë në gëzime të tilla, sidomos kur ato shqërohen me rite të ndaluara si bërja kurban, murosja, tatuazhi me gjak etj. Së dyti: parimet bazë të besimit Islam e ndalojnë besimtarin të përdhosë fenë e tij me doktrina apo ideologji që orvaten ta devijojnë atë. Në të njëjtën kohë, shkelja e këtyre parimeve përbën rrezikun kryesor për besimtarin gjë e cila çon deri në devijimin e tij nga e drejta duke mbjellë njëkohësisht dëshirën për të imituar të tjerët, vepër të cilën feja Islame e ndalon rreptësisht. Duke parandaluar rrezikun e të imituarit, Profeti alejhis Selam në një hadith këshillon ummetin e tij me këto fjalë: “Kush i përngjason një populli, ai është prej tyre”. Së treti: Përveç asaj që u përmend më lart muslimanit i ndalohet njëkohësisht të urojë të tjerët në këtë ditë, apo të dërgojë mesazhe urimi dhe përshëndetjeje. Gjithashtu i ndalohet atij të bëjë dhuratë diçka që përkon me këtë festë. Një dijetar Islam thotë: “Nuk i ka hije muslimanit të marrë pjesë në festa joislame, të ulet të hajë e të pijë me ata që festojnë, apo të lozë e të qeshë me ta. Kushdo që e bën një vepër të tillë, atëherë ai rradhitet si mëkatar”. Ndërsa Ibnul Kajjim në lidhje me këtë temë thotë: “Përshëndetja në festa jofetare është e ndaluar sipas mendimit të të gjithë dijetarëve Islam, përcjellja e urimeve për këto festa edhe pse nuk përbën kufër (dalje nga feja) ajo është e ndaluar, pasi është njëlloj si të urosh dikë që adhuron kryqin apo idhujt…”

Signatur: http://www4.pic-upload.de/thumb/24.04.10/yrvqju4gri7c.jpg

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 115 115 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Medina_Itali Medina_Itali ėshtė Femerore Offline
Shenime: 63
Mosha: 19
Statusi: i/e Dashuruar
Postimi imė i pari
Pasuria: 1.775 dediEURO
15.02.2009 04:54 / Postimi 8. nė kėtė Faqe. RE: eee
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Po diqka te veqant

Signatur: - Sikur dredhza qe ska shije, sikur qjelli qe ska yje, sikur vendi pa emer,Ashtu ti shpirt m'vrave n'zemer.

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1 1 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: BomBoni_Pejes Offline
Shenime:
Postimi imė i pari
Pasuria: 0 dediEURO
15.02.2009 03:18 / Postimi 9. nė kėtė Faqe. eee
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: EEEE dhurataaa Hmmmmm

NI MASAGE KEJT TRUPIN brreh :P

* se shpejti (Kliko mbi Tekst pėr tė pėrpunuar Postimin tuaj)


Vlerėsimet:
Vlerėsimet  Vlerėsime Positive /  Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Cherry* *Cherry* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 6.694
Mosha: --
Postimi imė i pari
Pasuria: 179.871 dediEURO
15.02.2009 03:03 / Postimi 10. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Ë m b ë l s i r a
Citati:
Oregjinal nga Mon Cherry
Hiq asgje sem ka dhuru askush.. :( :( ;(


shum keq a :(


;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( ;( 8)

Signatur: [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/843/glitterfy0061508t414d31.gif/]
[IMG]http://img843.imageshack.us/img843/8700/glitterfy0061508t414d31.gif[/I
MG][/URL]

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 452 452 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: _____ _____ ėshtė Femerore Offline
Shenime: 5.298
Postimi imė i pari
Pasuria: -550 dediEURO
15.02.2009 03:01 / Postimi 11. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Mon Cherry
Hiq asgje sem ka dhuru askush.. :( :( ;(


shum keq a :(

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 65 65 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Cherry* *Cherry* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 6.694
Mosha: --
Postimi imė i pari
Pasuria: 179.871 dediEURO
15.02.2009 02:57 / Postimi 12. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Hiq asgje sem ka dhuru askush.. :( :( ;(

Signatur: [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/843/glitterfy0061508t414d31.gif/]
[IMG]http://img843.imageshack.us/img843/8700/glitterfy0061508t414d31.gif[/I
MG][/URL]

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 452 452 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: MiLi i 3nt MiLi i 3nt ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 3.656
Mosha: -0
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 159.025 dediEURO
14.02.2009 19:23 / Postimi 13. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga dj_mali_sk
huhuhuhuh BUKI, PODGUZE AAAA;) MOS MAN, SE MARRE ME TREGU PODGUZET GAGAGAGAGAG TREGOJU SHQIP QA O KJO:)

UN PER VETI PER SHEN VALENTIN PI PRES DO ARGETA HAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHHHHAH OOOOOOOOOOO HAHAHAHHAAH :D :D :D :D :D :D ISHIN NIS ME ARDH;) E PER SHEN VALENTINE DO TE VIJN HAHAHAHAHAHAH E MI DHURU JA DHUROJ NJA 2 GUMA PER SHEN VALENTIN DUPLLO GUMA HAHHAHA ASI DOUBLE BUBBLE GUMASH ME ERE TE MIRE HHAHAHAH HAJT MUJSHI MI RA NE FIJE TASH QFAR GUMASH JAN KTA HAHAHAHAHAA ;)A Piss E Piss E Di Per Qfar Guma E Ki Fjalen "Zeleni Bomboni" hahahahah Me Dit Kta Tjeert Desin Tu Kesh ahaha

Signatur: ...E...Shkuara...Shkoiiiiiiii...

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 160 160 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: chicca03 chicca03 ėshtė Femerore Offline
Shenime: 1.191
Mosha: 18
Statusi: i/e Fejuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 31.525 dediEURO
14.02.2009 19:12 / Postimi 14. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Sen hiqqqqq X(

Signatur:
Te veshtira jan ditet, kur syri te loton, kur zemra nuk e ka ngat, at qe e don.Loti bie nga Syri, kur ti se shikon,
kur te them Te Dua, te lutem besom...

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 68 68 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: shiponja shiponja ėshtė Femerore Offline
Shenime: 337
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 9.200 dediEURO
13.02.2009 18:49 / Postimi 15. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Uhhh,aa
Dhurata e Burrit tim ka me qen
SURPRIZE
ishalla veq jemi shnosh deri neser lol
tung tung..
:d

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 41 41 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Cherry* *Cherry* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 6.694
Mosha: --
Postimi imė i pari
Pasuria: 179.871 dediEURO
13.02.2009 16:37 / Postimi 16. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: PO pergjigjem une tash shuni hahaha :D :P

Vallah te kisha qen afer me dikend do i kisha dhuruar jo 1 por me miljona puthje vetem me vetem ti tregoj qe vertet e dua me gjith Shpirt, asgje nuk eshte me e vlefshme ne ket bote se sa ate qe Ndjej per të ..... ;)uhh sa dhimbshem kam fol :P

Signatur: [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/843/glitterfy0061508t414d31.gif/]
[IMG]http://img843.imageshack.us/img843/8700/glitterfy0061508t414d31.gif[/I
MG][/URL]

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 452 452 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Buki- Offline
Shenime:
Postimi imė i pari
Pasuria: 0 dediEURO
13.02.2009 15:47 / Postimi 17. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga dj_mali_sk
huhuhuhuh BUKI, PODGUZE AAAA;) MOS MAN, SE MARRE ME TREGU PODGUZET GAGAGAGAGAG TREGOJU SHQIP QA O KJO:)

UN PER VETI PER SHEN VALENTIN PI PRES DO ARGETA HAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHHHHAH OOOOOOOOOOO HAHAHAHHAAH :D :D :D :D :D :D ISHIN NIS ME ARDH;) E PER SHEN VALENTINE DO TE VIJN HAHAHAHAHAHAH E MI DHURU JA DHUROJ NJA 2 GUMA PER SHEN VALENTIN DUPLLO GUMA HAHHAHA ASI DOUBLE BUBBLE GUMASH ME ERE TE MIRE HHAHAHAH HAJT MUJSHI MI RA NE FIJE TASH QFAR GUMASH JAN KTA HAHAHAHAHAA ;)hahahahhaha brateeeeeeeeeeee ''podguze'' qe po itregoj de

''MERCEDESKA'' e sa i perket bubble gum apo gum kallxo tash ti shqip se une po disha qka eshte bubble gum

qe sa i perket qka jon podguzeee mercedeska

* se shpejti (Kliko mbi Tekst pėr tė pėrpunuar Postimin tuaj)


Vlerėsimet:
Vlerėsimet  Vlerėsime Positive /  Vlerėsime Negative


Informatat nga: Nora Nora ėshtė Femerore Offline
Shenime: 3.601
Postimi imė i pari
Pasuria: 110.857 dediEURO
13.02.2009 10:26 / Postimi 18. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Feja ime nuk e lejon kete dhurate,pasi qe i takoj fejes MUSLIMANE ;)

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 291 291 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: kthiza kthiza ėshtė Femerore Offline
Shenime: 39
Postimi imė i pari
Pasuria: 2.250 dediEURO
13.02.2009 08:44 / Postimi 19. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Mon Cherry
Citati:
Oregjinal nga Buki-
VALLA UNE QKA JU DHUROJ DASHURES TEME JA DHUROJ VALLA NJI SEN QE SDUHET JU

KREJT ME DIT MORE QY QY NJI PAR KAPUQ PER BINEQ E NI PAR PODGUZE :D :D :D KUSH DIN

QKA O KJO E DYTA :P :P :P QE MON CHERRYY TREGOVA AJDE QYQE TI QKA PRET KALLXONA TASHhahahahha BUKI TYBE SE TE MORA VESHT QKA KE ME I DHURU HAHAHAHAHAHAHAHA

HAAHAHAHAHHAAHAH buki dhurat te fort paske mi beee
UNE PER VETI AS NUK BAJ DHURAT AS NUK PRES

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 11 11 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Cherry* *Cherry* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 6.694
Mosha: --
Postimi imė i pari
Pasuria: 179.871 dediEURO
12.02.2009 20:27 / Postimi 20. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga dj_mali_sk
huhuhuhuh BUKI, PODGUZE AAAA;) MOS MAN, SE MARRE ME TREGU PODGUZET GAGAGAGAGAG TREGOJU SHQIP QA O KJO:)

UN PER VETI PER SHEN VALENTIN PI PRES DO ARGETA HAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHHHHAH OOOOOOOOOOO HAHAHAHHAAH :D :D :D :D :D :D ISHIN NIS ME ARDH;) E PER SHEN VALENTINE DO TE VIJN HAHAHAHAHAHAH E MI DHURU JA DHUROJ NJA 2 GUMA PER SHEN VALENTIN DUPLLO GUMA HAHHAHA ASI DOUBLE BUBBLE GUMASH ME ERE TE MIRE HHAHAHAH HAJT MUJSHI MI RA NE FIJE TASH QFAR GUMASH JAN KTA HAHAHAHAHAA ;)

hahahahaha o sdi c'far guma jan po pasi jan aq te trasha mos jan GUMA TRAKTORI A ?????? hahahahahahahah oo shejtan je ti asi melaqe deshta te them :] ;)

Signatur: [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/843/glitterfy0061508t414d31.gif/]
[IMG]http://img843.imageshack.us/img843/8700/glitterfy0061508t414d31.gif[/I
MG][/URL]

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 1 Vlerėsime
Vlerėsimet 452 452 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: jura jura ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 1.030
Mosha: 27
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 28.925 dediEURO
12.02.2009 20:23 / Postimi 21. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Mon Cherry
Citati:
Oregjinal nga jura
Hmmmm Mon Cherry, un nuk kam dashnore keshtu qe as nuk pres e as nuk do i dhuroi askujt. Te gjithe ata qe jan te dashurar vetem sukese e sa me shum dashuri ne mes vete.

:( :( ;( ;(Mos u merzit jura deri pas neser ndoshta te realizohet diqka sdihet hop hop hahahaaoj Monyy edhe pse nuk kam dashni, tash shpresoi se zyba do del me nje album te ri, kjo pak do e zbut dhimbjen e dashurise , heheh

Signatur: jura

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 132 132 Vlerėsime Positive / 6 6 Vlerėsime Negative


Informatat nga: _____ _____ ėshtė Femerore Offline
Shenime: 5.298
Postimi imė i pari
Pasuria: -550 dediEURO
12.02.2009 20:01 / Postimi 22. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Ncc ai pash zotin njeri podguza mujshi mi ra ne fije tash ti Guma qka esht ekjo puna juve pash mu qy :P

Mali aaaaaauuuuuuxh nime argetat tu kan nis :P ahaahhaa me 14 posta ke then se te vijn a :O ???? upss sa mir :P

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 65 65 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: dj_malis dj_mali ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 11.161
Mosha: 35
Statusi: Në kërkim të fatit
Postimi imė i pari
Pasuria: 306.814 dediEURO
12.02.2009 19:52 / Postimi 23. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: huhuhuhuh BUKI, PODGUZE AAAA;) MOS MAN, SE MARRE ME TREGU PODGUZET GAGAGAGAGAG TREGOJU SHQIP QA O KJO:)

UN PER VETI PER SHEN VALENTIN PI PRES DO ARGETA HAHAHAHAHAHAHAAHAHAHAHHHHAH OOOOOOOOOOO HAHAHAHHAAH :D :D :D :D :D :D ISHIN NIS ME ARDH;) E PER SHEN VALENTINE DO TE VIJN HAHAHAHAHAHAH E MI DHURU JA DHUROJ NJA 2 GUMA PER SHEN VALENTIN DUPLLO GUMA HAHHAHA ASI DOUBLE BUBBLE GUMASH ME ERE TE MIRE HHAHAHAH HAJT MUJSHI MI RA NE FIJE TASH QFAR GUMASH JAN KTA HAHAHAHAHAA ;)

Signatur: Veq ne rafte ke per t'me gjet, sa me t'ngjall n'kujtime, e une n'toke kam per tu tret, n'mur do t'zbehet ftyra ime!

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1471 1471 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Cherry* *Cherry* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 6.694
Mosha: --
Postimi imė i pari
Pasuria: 179.871 dediEURO
12.02.2009 16:51 / Postimi 24. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Buki-
VALLA UNE QKA JU DHUROJ DASHURES TEME JA DHUROJ VALLA NJI SEN QE SDUHET JU

KREJT ME DIT MORE QY QY NJI PAR KAPUQ PER BINEQ E NI PAR PODGUZE :D :D :D KUSH DIN

QKA O KJO E DYTA :P :P :P QE MON CHERRYY TREGOVA AJDE QYQE TI QKA PRET KALLXONA TASHhahahahha BUKI TYBE SE TE MORA VESHT QKA KE ME I DHURU HAHAHAHAHAHAHAHA

Signatur: [URL=http://imageshack.us/photo/my-images/843/glitterfy0061508t414d31.gif/]
[IMG]http://img843.imageshack.us/img843/8700/glitterfy0061508t414d31.gif[/I
MG][/URL]

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 452 452 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Buki- Offline
Shenime:
Postimi imė i pari
Pasuria: 0 dediEURO
12.02.2009 16:47 / Postimi 25. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: VALLA UNE QKA JU DHUROJ DASHURES TEME JA DHUROJ VALLA NJI SEN QE SDUHET JU

KREJT ME DIT MORE QY QY NJI PAR KAPUQ PER BINEQ E NI PAR PODGUZE :D :D :D KUSH DIN

QKA O KJO E DYTA :P :P :P QE MON CHERRYY TREGOVA AJDE QYQE TI QKA PRET KALLXONA TASH

* se shpejti (Kliko mbi Tekst pėr tė pėrpunuar Postimin tuaj)


Vlerėsimet:
Vlerėsimet  Vlerėsime Positive /  Vlerėsime Negative


Pėrgjigju

Faqet (2): [1] 2 nė vijim

dediHome
dedi24.com (C) 2005 - 2018 Gjitha drejtat tė rezervuara by dedi4u - Kontakt: info@dedi24.com
Idea, Realizimi, Dezajnimi dhe gjitha punimet - dedi4u (HiK) (C)

Vizitat Sot: 544 | Dje: 11.176 | Gjithsej: 263.435.861