radiodedi24.com | Play | Stop dedi24.com | dedi24.TV

dedi24.com » DISPONIMI JUAJ » Bisedime » "Vetëvendosja" proteston kundër planit të Ahtisarit
Postimi i fundit | Nga i pari i palexuar Pėr Printer | Dėrgoja njė Shokut | Shto kėtė Temė nė Favorit

Tema e Mbyllur

Faqet (3): [1] 2 3 nė vijim

Shko tek fundi i Faqes "Vetëvendosja" proteston kundër planit të Ahtisarit 1 Votime - Mesatare: 1,001 Votime - Mesatare: 1,001 Votime - Mesatare: 1,001 Votime - Mesatare: 1,001 Votime - Mesatare: 1,00


Informatat nga: 100% Gjilanas 100% Gjilanas ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 1.490
Mosha: 32
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 44.350 dediEURO
14.02.2007 22:49 / Postimi -24. nė kėtė Faqe. RE: "Vetëvendosja" proteston kundër planit të Ahtisarit
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Kjo Tem Do te mbyllet se nuk ja vlen mo me fol per Levizjen Vetvendosje ok tung klm dhe flm per mirkuptim

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 163 163 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
14.02.2007 22:32 / Postimi -23. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: I shikova keta Xhirime dhe vertet u trishtove se qfar maskra kishte ndoshur at dit.
Shum sendi kisha pas deshir ti them ketu qe me qit nervozen po e di qe mshylehet mesazhi po mundohem me u qetsu

Shikoni ketu xhirrim e dit minutin 2.15 Rusi/Ukraniasu SHAKU shan 'JEBEN TVOJE MAJKU'. KA PAS SHKIJE NE RADHET E KETYRE VALLAHI PO VALLAHI PO

OHH KUKU

http://www.youtube.com/watch?v=A9ChOYdviSg
http://www.youtube.com/watch?v=WE4uq7pr8RA

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: ARTORi ARTORi ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 777
Mosha: 30
Postimi imė i pari
Pasuria: 24.750 dediEURO
14.02.2007 18:21 / Postimi -22. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Qka kan ba nuk u duft me u ba por masi u bo dhe Shqiptaret e kan ba duhet qdo her ti perkrahim.
Nja po ju tham kur te vjen me kqyr se kon me perkrah perpara Albinin a Hashimin per mua ka nje plus ma te madh Albin kurti se kur asht dal ne media Albiini lidhje me qeshtjen e kosoves ku ka qen Hashimi.
E vertet asht se Hashimi ka qen ne Luft por vetum deri kur ka shku ne Rambuje dhe masandena asht zhduk prej trojeve te Kosoves dhe pat nejt tan kohen ne Shqiperi deri sa asht kry lufta e sa per Albin Kurtin ju lutem deri para dy a tre vjet nuk kem dit kurkush se ku asht se ka qen ne burgjet e Serbis dhe shembulli ma i mir dhe ma i madh per mua prej Albimit ka qen kur e kan qit ne gjyq dhe ju pat than se ky kit gjyq nuk e njof dhe per mem gjyku muj me than se mujn mem gjyku vetum populli im e sa per Serbin e Yugosllavin nuk i njoh si shtet timin dhe nuk me intereson se sa do te me ndeshkoni se qka kam ba, kam ba per Vend timin.

Signatur: Me nderime ARTORi

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 590 590 Vlerėsime Positive / 7 7 Vlerėsime Negative


Informatat nga: xhebraili xhebraili ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 153
Mosha: 25
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 4.175 dediEURO
14.02.2007 18:00 / Postimi -21. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: dedi nuk e ke me drejt me kritiku z.Hashim Thaqi vetem nese ja ke inati kur dihet shum mir qe ka qen prej fillimt ne UQK dhe me von e kan be udheheqes politik i UQK kur kan qen ne rambuje e le ti mos fol kurgjo per THaqin se mas pari ti vet nuk ke qen ne luft me siguri kalofshi mir

Signatur: no comment

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 2 2 Vlerėsime Positive / 3 3 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
14.02.2007 17:15 / Postimi -20. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: FLASH FLASH FLASH

TRUPAT TE KFORIT NGA RUMANIA ka GJUAJTUR me PLUMBA RAPORTOHET KETU KOMBET E BASHKUAR JAN NE MBROJTJE TASH SEPSE ATA PRANOJN FAJSIN

SIC THASH EDHE ME HERET KOMBET E BASHKUAR PRANOJN KRIMIN QE BEREN ME 10SHKURT

STEVEN CURTIS ASHT SHAKRKUAR NGA POSTI I TIJ NGA KOMBEVE TE BASHKUAR SEPSE KA PERDORU FORSE EKSESIVE.

SIPAS MEJE NESE KJO PRANOHET AI DUHET TE ARRESTOHET. PRA DISA SHQIPTAR ARESTOJN TVETIN E MBROJN TE HUJIN ASHTU SOD BOHET
Ryker kërkon dorëheqjen e shefit të policisë Kurtis

Shefi i UNMIK-ut Joakim Ryker ka kërkuar sot dorëheqjen e menjëhershme të Komisionerit të Policisë Stiven Kurtis. Ryker ka thënë se arsyeja për këtë akt është përgjegjësia politike dhe parimore.
Kryeadministratori i Kosovës Joakim Ryker në konferencën e sotme të UNMIK-ut ka shprehur edhe një herë keqardhjen për vdekjen e dy personave në protestën e së shtunës në Prishtinë. Ryker ka theksuar se pas kthimit nga Brukseli, mbrëmë dhe sot në mëngjes ka rishikuar situatën në Prishtinë dhe Kosovë, dhe ka kërkuar dorëheqjen e Komisarit të Policisë së UNMIK-ut Stefan Kurtis. " Fakti që e kam bërë këtë kërkesë është çështje përgjegjësie politike dhe parimore", ka thënë Ryker. Ndërkaq, zëvendëskomisioneri i policisë Trygve Kallenberg është rezervuar nga përgjigjjet rreth rastit, duke thënë se hetimet po vazhdojnë.

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: bler2005g bler2005g ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 21
Mosha: 30
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 700 dediEURO
14.02.2007 16:37 / Postimi -19. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: int3r mos ta nin se ka afat deri ne mbremje sa te ja nis emisonin me kerku falje se tani mo nuk i vlen hiq e din DEDI shum mir sa here ka qu email me ja leshu site ok,

Signatur: 8) 8) UNE APET??????

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 1 Vlerėsime
Vlerėsimet 0 0 Vlerėsime Positive / 5 5 Vlerėsime Negative


Informatat nga: int3r Offline
Shenime: 4
Postimi imė i pari
Pasuria: 275 dediEURO
14.02.2007 16:21 / Postimi -18. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Kam pas nejt nja 2 vjet me nje forum te Hackerave Shqiptar,tash asht mbyll ,sigurisht nga shpiunat shqiptar.
E jam regjistrue ktu kishe me Kalue mir,me kontribu najsen,por me habiti fakti se Dedi si udheheqes i kesaj faqe duhet me qen "neutral" ne Politik, e aj me kto shkrime te "Dobta",kunder Shqiptarve qe mendojn ndryshe.
Pa marr parasysh se kush e ka sot ma mir Albini apo Grupi unitetit,e drejt e njeriut asht me protestue ,por aj qe e ka armen duhet me dit si me ndal njeriun nese asht i rrezikuar.
- ser pari e lajmron gojarisht
- pastaj shten ne ajr
- pastaj ne tok afer kembeve dhe nese prap sulmohet
- gjuan ne kembe e jo me i marr jet, se jet merr veq Zoti.

Un kam hy ne ket faqe me i marr do muzika( edhe pse spom vyn mas sodit me i ndegjue pas ksaj qe po ndodh ne Kosov) edhe ato i ke ba me pages me i marr ,qysh me ti pague kangt e huaja ,ty vet po ta kona me jetue prej njerses se huaj, sa per kang ta mushi serverin qe as vet sun e qel faqen e Administratorit.

Kerko falje publikisht nese nuk je i informuar mir se qka po ndodh ne Kosov.

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 1 Vlerėsime
Vlerėsimet 0 0 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: bler2005g bler2005g ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 21
Mosha: 30
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 700 dediEURO
14.02.2007 15:37 / Postimi -17. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Elshani2005
Ky është një nen i paqartë në vete, sepse ne asnjëherë nuk kemi pasur pretendime territoriale ndaj askujt, ndaj asnjë shteti, sepse vetë kemi qenë të shtypur nga Serbia. Dhe paragrafi nuk e shkëput Kosovën nga Serbia ai e lë Kosovën ende pjesë të Serbisë. Sepse kjo shpjegohet se Kosova si pjesë e Serbisë nuk do të kërkojë të shkëputet nga Serbia dhe as të bashkohet me asnjë shtet tjetër dhe mos të ketë qëllime territoriale ndaj shteteve tjera.
Në këtë është lënë mundësia që Kosova të bëjë përpjekje në të ardhmen për t’u shkëputur nga Serbia me forma diplomatike e politike, të cilat i parasheh koha. Dhe Kosova do të bëjë përpjekje për t’u shkëputur nga Serbia me çdo çmim e kusht dhe me luftë. Pra, Kosova do të luftojë të bashkohet me vetveten dhe popullin e vet.
Çështjen e fesë Ahtisari në paketë thotë se Kosova nuk ka fe zyrtare, por Kishën Ortodokse Serbe KOS e bën zyrtare. Duke e anashkaluar historinë Ahtisari shkel dhe dëmton apo tjetërson kulturën fetare të qytetarëve të Kosovës kur këtë ia jep KOS-it. Kishat dhe priftërinjtë nuk ia lë fesë e Zotit, por i mbron me ligj e siguri personale bijtë e zotit serb.
Kjo është një shkelje shumë e rëndë për kohën që po i bëhet pasurisë kulturore shqiptare e kulturës në Kosovë. Shqiptarët i kanë ruajtur e kultivuar në të kaluarën tolerancën mes feve dhe në asnjë kohë asnjë prift ortodoks nuk është lënduar, në asnjë formë edhe pse ata priftërinj nuk e kanë e respektuar fenë e zotin, por janë marrë me politikë, por, në Kosovë që është konsideruar vlerë njerëzore. Me këtë bëhet privilegjimi dhe rrezikimi i kësaj vlere në Kosovë duke e humbur lirinë e besimit dhe kthyer në besim i privilegjuar që mund të ketë pasoja të mëdha kulturore e politike për Kosovën.
Neni 7, paragrafi 7.2. Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë (KOS), përfshirë klerin dhe pjesëtarët, aktiviteteve dhe pronave të saj, do t’i ofrohet siguri shtesë dhe masa tjera mbrojtëse për gëzimin e plotë të drejtave, privilegjeve dhe imuniteteve të tyre, siç parashihet me Aneksin V të kësaj Marrëveshjeje.
Ky paragraf i këtij neni dhe përshkrimi në aneksin e tij është me pasoja kulturore dhe ekonomike, lejon dhe heq nga tatimi dhe dogana, jep imunitet të paprekshëm nga të gjitha organet qeverisëse të Kosovës, lejon menaxhimin e pronave të veta pa i dhënë llogari askujt, asnjë organi veç Serbisë dhe pranon donacione nga Serbia.
Dhe kjo paketë-marrëveshje lejon zonat e mbrojtura të kishave dhe manastireve, të cilat janë në dëm të zhvillimit të Kosovës, por dhe disa nga këto kisha nuk e kanë kryer shërbimin e zotit, por të politikës ditore dhe janë marrë me krime njerëzore e gjenocid si kisha e Korishës, kisha e Burimit etj., ku janë vrarë me qindra shqiptarë.
Paketë-marrëveshja parasheh që në Kosovë të krijohet dhe një forcë e re e sigurisë profesionale e shumetnike FSK. Kjo forcë edhe ekziston tashmë në Kosovë dhe është shumetnike, e ajo është TMK-ja.
Ndërsa paketa - marrëveshja thotë se përveç krijimit të Forcës së Sigurisë në Kosovë TMK-ja do të shpërbëhet në nenin 1 të Sigurisë dhe nenin 6 TMK-ja në paragrafin 6.1 ku thotë: TMK-ja do të shpërbëhet. PUN, në konsultim me PCN-në dhe Kosovën, do të ushtrojë mbikëqyrje ekzekutive të TMK-së, dhe do të vendosë rreth kohës së shpërbërjes së saj. Shpërbërja do të bëhet brenda një viti të hyrjes në fuqi të kësaj Marrëveshjeje. Procesi i demobilizimit dhe i ri-integrimit do të zhvillohet nga bashkësia ndërkombëtare për këta pjesëtarë të TMK-së.
Po vërtet shumë bukur mendoi Ahtisari në këtë paketë-marrëveshje të shkapërderdhet TMK-ja, sepse e ka kryer misionin e saj stabilizues. Dhe thotë se këta oficerë e ushtarë të TMK-së, që kanë shërbyer për sa vjet rresht të dalin në rrugë se nuk na duhen më. Po, a e di Grupi i Unitetit apo Ahtisari se pa këta djem dhe pa Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës nuk do të kishte liri për Kosovën dhe këta janë krenaria e Kosovës dhe frymë e gjallë e jetës së lirë në Kosovë.
TMK-ja ka mundësi të transformohet në Forca të Sigurisë dhe duke e kaluar testin profesional, por të shpërbëhet e të krijohet një e re është aq absurde sa e rrezikshme. Mendoj se nuk do të ketë politikanë e ekip që do të marrë guximin të marrë vendim të shpërndajë TMK-në. Ata që do të marrin guximin ta bëjnë këtë, do të luajnë me të kaluarën e ndritshme, e trashëguese të luftës së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës si trashëguese e saj e drejtpërdrejtë TMK-në.
TKM-ja mund të shndërrohet në forcë të sigurisë, por të shpërbëhet nuk do të jetë e drejtë as politike, e as historike. Ne nuk do të heqim dorë nga e kaluara jonë e ndritur e UÇK-së të shndërruar e transformuar në TMK. Kjo pikë e kësaj marrëveshje duhet të hiqet dhe as që duhet të diskutohet. TMK ka qenë Ushtri Çlirimtare e Kosovës dhe do të jetë ushtri e Kosovës.
Ushtrinë Çlirimtare shqiptarët nuk e kanë krijuar nëpër kabinete, por ajo është krijuar nëpër beteja për çlirim të Kosovës nga Serbia dhe shkatërrimi i saj do të thotë të heqësh dorë nga e kaluara jonë çlirimtare. Ushtria Çlirimtare e Kosovës këtë emër e ka marrë në luftë nëpër beteja me policinë e ushtrinë serbe.
Nuk ka shqiptar që do ta pranojë shkapërderdhjen e TMK-së. Ata që e pranojnë shkapërderdhjen e gjykojnë veten të dështojnë dhe do t’i gjykojë historia dhe gjaku i dëshmorëve. TMK-ja ka qenë UÇK, është TMK dhe do të jetë ushtri e Kosovës. Ata që mendojnë ndryshe janë kundër pavarësisë së shtetit sovran e perspektivës së Kosovës.
Ndërsa mjerimi politik në skenën politike te ne është se ajo çka nuk është e pranueshme për Serbinë është e mirë për ne. Kjo tregon se Serbia me qëllim politik dhe me një strategji afatgjate ka arritur të mbajë Kosovën përsëri pjesë të veten të sanksionuar me një marrëveshje politike nga bashkësia ndërkombëtare me paketën e Ahtisarit. Për Kosovën e për shumicën shqiptare të Kosovës është e papranueshme çfarëdo lidhje me Serbinë. Çdo lidhje me Serbinë do të thotë prodhime të krizave të reja në Kosovë e rajon.Ok, Elshan te lumte se nuk ka aty qka me fol me shum po DEDI duhet sot te kerkoj falje deri ne mbremje se qka ka shkru ne faqe edhe spo e zgati shum, DEDI e man ndoshta men qe nje here tu ka blloku krejt ku sajt prej toni-4dex e mu tash po me vjen keq me ta bo si aj po ke koh deri ne mbremje me kerku falje jo per ndryshe mundet mu blloku krejt si ma heret nga Bler shoki i toni-4dex OK DEDI ti e ki rradhen

Signatur: 8) 8) UNE APET??????

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 2 Vlerėsime
Vlerėsimet 0 0 Vlerėsime Positive / 5 5 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
14.02.2007 15:07 / Postimi -16. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Ky është një nen i paqartë në vete, sepse ne asnjëherë nuk kemi pasur pretendime territoriale ndaj askujt, ndaj asnjë shteti, sepse vetë kemi qenë të shtypur nga Serbia. Dhe paragrafi nuk e shkëput Kosovën nga Serbia ai e lë Kosovën ende pjesë të Serbisë. Sepse kjo shpjegohet se Kosova si pjesë e Serbisë nuk do të kërkojë të shkëputet nga Serbia dhe as të bashkohet me asnjë shtet tjetër dhe mos të ketë qëllime territoriale ndaj shteteve tjera.
Në këtë është lënë mundësia që Kosova të bëjë përpjekje në të ardhmen për t’u shkëputur nga Serbia me forma diplomatike e politike, të cilat i parasheh koha. Dhe Kosova do të bëjë përpjekje për t’u shkëputur nga Serbia me çdo çmim e kusht dhe me luftë. Pra, Kosova do të luftojë të bashkohet me vetveten dhe popullin e vet.
Çështjen e fesë Ahtisari në paketë thotë se Kosova nuk ka fe zyrtare, por Kishën Ortodokse Serbe KOS e bën zyrtare. Duke e anashkaluar historinë Ahtisari shkel dhe dëmton apo tjetërson kulturën fetare të qytetarëve të Kosovës kur këtë ia jep KOS-it. Kishat dhe priftërinjtë nuk ia lë fesë e Zotit, por i mbron me ligj e siguri personale bijtë e zotit serb.
Kjo është një shkelje shumë e rëndë për kohën që po i bëhet pasurisë kulturore shqiptare e kulturës në Kosovë. Shqiptarët i kanë ruajtur e kultivuar në të kaluarën tolerancën mes feve dhe në asnjë kohë asnjë prift ortodoks nuk është lënduar, në asnjë formë edhe pse ata priftërinj nuk e kanë e respektuar fenë e zotin, por janë marrë me politikë, por, në Kosovë që është konsideruar vlerë njerëzore. Me këtë bëhet privilegjimi dhe rrezikimi i kësaj vlere në Kosovë duke e humbur lirinë e besimit dhe kthyer në besim i privilegjuar që mund të ketë pasoja të mëdha kulturore e politike për Kosovën.
Neni 7, paragrafi 7.2. Kishës Ortodokse Serbe në Kosovë (KOS), përfshirë klerin dhe pjesëtarët, aktiviteteve dhe pronave të saj, do t’i ofrohet siguri shtesë dhe masa tjera mbrojtëse për gëzimin e plotë të drejtave, privilegjeve dhe imuniteteve të tyre, siç parashihet me Aneksin V të kësaj Marrëveshjeje.
Ky paragraf i këtij neni dhe përshkrimi në aneksin e tij është me pasoja kulturore dhe ekonomike, lejon dhe heq nga tatimi dhe dogana, jep imunitet të paprekshëm nga të gjitha organet qeverisëse të Kosovës, lejon menaxhimin e pronave të veta pa i dhënë llogari askujt, asnjë organi veç Serbisë dhe pranon donacione nga Serbia.
Dhe kjo paketë-marrëveshje lejon zonat e mbrojtura të kishave dhe manastireve, të cilat janë në dëm të zhvillimit të Kosovës, por dhe disa nga këto kisha nuk e kanë kryer shërbimin e zotit, por të politikës ditore dhe janë marrë me krime njerëzore e gjenocid si kisha e Korishës, kisha e Burimit etj., ku janë vrarë me qindra shqiptarë.
Paketë-marrëveshja parasheh që në Kosovë të krijohet dhe një forcë e re e sigurisë profesionale e shumetnike FSK. Kjo forcë edhe ekziston tashmë në Kosovë dhe është shumetnike, e ajo është TMK-ja.
Ndërsa paketa - marrëveshja thotë se përveç krijimit të Forcës së Sigurisë në Kosovë TMK-ja do të shpërbëhet në nenin 1 të Sigurisë dhe nenin 6 TMK-ja në paragrafin 6.1 ku thotë: TMK-ja do të shpërbëhet. PUN, në konsultim me PCN-në dhe Kosovën, do të ushtrojë mbikëqyrje ekzekutive të TMK-së, dhe do të vendosë rreth kohës së shpërbërjes së saj. Shpërbërja do të bëhet brenda një viti të hyrjes në fuqi të kësaj Marrëveshjeje. Procesi i demobilizimit dhe i ri-integrimit do të zhvillohet nga bashkësia ndërkombëtare për këta pjesëtarë të TMK-së.
Po vërtet shumë bukur mendoi Ahtisari në këtë paketë-marrëveshje të shkapërderdhet TMK-ja, sepse e ka kryer misionin e saj stabilizues. Dhe thotë se këta oficerë e ushtarë të TMK-së, që kanë shërbyer për sa vjet rresht të dalin në rrugë se nuk na duhen më. Po, a e di Grupi i Unitetit apo Ahtisari se pa këta djem dhe pa Ushtrinë Çlirimtare të Kosovës nuk do të kishte liri për Kosovën dhe këta janë krenaria e Kosovës dhe frymë e gjallë e jetës së lirë në Kosovë.
TMK-ja ka mundësi të transformohet në Forca të Sigurisë dhe duke e kaluar testin profesional, por të shpërbëhet e të krijohet një e re është aq absurde sa e rrezikshme. Mendoj se nuk do të ketë politikanë e ekip që do të marrë guximin të marrë vendim të shpërndajë TMK-në. Ata që do të marrin guximin ta bëjnë këtë, do të luajnë me të kaluarën e ndritshme, e trashëguese të luftës së lavdishme të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës si trashëguese e saj e drejtpërdrejtë TMK-në.
TKM-ja mund të shndërrohet në forcë të sigurisë, por të shpërbëhet nuk do të jetë e drejtë as politike, e as historike. Ne nuk do të heqim dorë nga e kaluara jonë e ndritur e UÇK-së të shndërruar e transformuar në TMK. Kjo pikë e kësaj marrëveshje duhet të hiqet dhe as që duhet të diskutohet. TMK ka qenë Ushtri Çlirimtare e Kosovës dhe do të jetë ushtri e Kosovës.
Ushtrinë Çlirimtare shqiptarët nuk e kanë krijuar nëpër kabinete, por ajo është krijuar nëpër beteja për çlirim të Kosovës nga Serbia dhe shkatërrimi i saj do të thotë të heqësh dorë nga e kaluara jonë çlirimtare. Ushtria Çlirimtare e Kosovës këtë emër e ka marrë në luftë nëpër beteja me policinë e ushtrinë serbe.
Nuk ka shqiptar që do ta pranojë shkapërderdhjen e TMK-së. Ata që e pranojnë shkapërderdhjen e gjykojnë veten të dështojnë dhe do t’i gjykojë historia dhe gjaku i dëshmorëve. TMK-ja ka qenë UÇK, është TMK dhe do të jetë ushtri e Kosovës. Ata që mendojnë ndryshe janë kundër pavarësisë së shtetit sovran e perspektivës së Kosovës.
Ndërsa mjerimi politik në skenën politike te ne është se ajo çka nuk është e pranueshme për Serbinë është e mirë për ne. Kjo tregon se Serbia me qëllim politik dhe me një strategji afatgjate ka arritur të mbajë Kosovën përsëri pjesë të veten të sanksionuar me një marrëveshje politike nga bashkësia ndërkombëtare me paketën e Ahtisarit. Për Kosovën e për shumicën shqiptare të Kosovës është e papranueshme çfarëdo lidhje me Serbinë. Çdo lidhje me Serbinë do të thotë prodhime të krizave të reja në Kosovë e rajon.

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
14.02.2007 12:12 / Postimi -15. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Ju lutem Ju lutem Nese doni ta kuptoni Pakon e Ahtizarit sa me mir SHkurt e Shqip lexojeni ket artikuj ma posht.
Edhe nje LAjm deshta me ju thon se KFOR pranon fajin e vet se ushtarit UKRANIAS dhe RUMUN Gjuajn se pari dhe se shumti ne Protestuestit duarthat
Tash spekulohn shum sende se kush ja dha urdherin atyre. Kfori Sulmon protestuestin e mandje faji lihet te protestuesitPaketa e Ahtisarit nuk njeh shtetin e Kosovës, ajo e lë Kosovën të lidhur me Serbinë

Nga Nait Hasani

Paketa e Ahtisarit më në fund e dha një zgjidhje dhe tregoi se çka mendon bashkësia ndërkombëtare për Kosovën dhe shqiptarët që jetojnë në Kosovë. Ajo tregoi me politikën e saj se në rastin e Kosovës fituesi nuk shpërblehet, por dënohet. Dhe kjo me paketën e Ahtisarit po dënohet populli shqiptar në Kosovë.
Kjo zgjidhje është një fillim i mirë për ata që mendojnë shqip dhe duan Kosovën, të mendojnë esëll e qetë se çfarë duhet të pranohet e çka jo nga kjo marrëveshje. Në të kundërtën nëse pranohet kështu siç ka ardhur kjo marrëveshje shqiptarët i zhvesh nga çdo subjektivitet politik dhe i bën koloni moderne të 5% të serbëve të privilegjuar me këtë marrëveshje të Ahtisarit.
Ne kemi pasur edhe zgjidhje të tjera që kanë sjellë pushtetar, kolonialistë të ndryshëm në kohëra të ndryshme, por që kanë ra në ndesh me vullnetin e popullit shqiptar që jeton në Kosovë. Andaj të gjithë ata kanë dështuar në marrëveshjet e tyre politike e koloniale dhe kjo marrëveshje duhet të shpallet e dështuar kështu si është nga populli i Kosovës.
Sepse kjo paketë-marrëveshje nuk respekton fare të drejtën e shqiptarëve as luftën e tyre të UÇK-së për çlirim nga Serbia të zhvilluar më 1998-1999. Dhe kjo paketë, kështu si është, e legjitimon kolonizimin e Kosovës me marrëveshje ndërkombëtare nga 5 % e popullsisë serbe në Kosovë. Dhe në fillim të gjitha marrëveshjet gjysmake kanë prodhuar krizë politike afatgjate.
Dhe kjo marrëveshje nëse nuk do ta njohë realitetin e ri në Kosovë, do të prodhojë krizë politike etnike. Për të mos pasur në të ardhmen kriza duhet të drejtat e shqiptarëve për shtet të plotë dhe të pavarur dhe ata që pranojnë më pak se kjo në këtë kohë janë përgjegjësi politike për pasojat të cilat do të gjenerojnë në të ardhmen jo stabilitet dhe ndeshje etnike në Kosovë.
Që në nenin 1 projekt-paketa mohon zgjidhjen e statusit politik të Kosovës dhe Kosova nuk trajtohet shtet i qytetarëve të Kosovës, por si shoqëri multietnike, gjë që nuk ka qenë, nuk është edhe nuk do të jetë kurrë multietnike me këtë përbërje të popullsisë që ka tash, sepse aty jetojnë mbi 90% shqiptar dhe më pak se 10 % pakicat tjera serbe 6 %, dhe 1 % turq , 1 % boshnjak e 1% romë, egjiptas e ashkali që jetojnë sot në Kosovë.
Sepse në të gjitha vendet e botës ka përqindje të ndryshme në shtete të ndryshme të popullsisë dhe nuk janë shtete multietnike, por shtet që në kushtetutat e tyre e kanë të rregulluar si shtete të qytetarëve e jo shtete etnike. Popullsi kompakte me shumicë të shumicës shqiptare, si në Kosovë nuk ka askund në botë dhe Kosova duhet të jetë shtet i qytetarëve të saj. Të gjitha lëshimet janë bërë vetëm për të plotësuar apetitet dhe interesat e Serbisë.
Paketa e Ahtisarit parasheh dhe shumë gjëra që në asnjë mënyrë nuk e njohin Kosovën si subjektivitet të plotë e shtet politik, por modifikon dhe mashtron politikën e politikanët tanë me kinse se ka mundësi për të lidhur marrëveshje, të negociojë marrëveshje me shtete e organizata të tjera politike.
Ja, çka thotë neni 1, paragrafi 1.5 i kësaj marrëveshje, Kosova do të gëzojë të drejtën e negocimit dhe lidhjes së marrëveshjeve ndërkombëtare dhe të drejtën për të kërkuar anëtarësim në organizata ndërkombëtare.
Pra, Kosova, na thotë Ahtisari, do të ketë mundësinë e negocimit, lidh marrëveshje dhe të kërkojë anëtarësim në organizata të ndryshme ndërkombëtare.
Vërtet bukur, ide e qëlluar dhe mjaft e mençur e Ahtisarit. Po a ka vende të tjera në këtë formë si Kosova që janë pjesë e një shteti tjetër dhe kanë mundësi vetë të lidhin marrëveshje të tilla tregtare në Fondin Monetar Ndërkombëtar dhe në asociacione ndërkombëtare. Po ka dhe shumë e për më tepër hollësi të këso lloj marrëveshjeve ja çka thotë, profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare Enver Hasani, tani rektor i UP-së në një shkrim të vetin.
“Hong Kongu, Tajvani, ish-republikat sovjetike të Bjellorusisë dhe Ukrainës, pastaj Kuebeku në Kanada, dhe kështu me radhë, janë entitete gjysmë sovrane, dhe kanë kapacitet të kufizuar ndërkombëtar, por që statusi i tyre është i përhershëm. Ka shumë gjasa që edhe në rastin tonë po synohet formula “një shtet, dy sisteme, ose dy juridiksione”, çfarë është rasti me Hong Kongun. Me fjalë tjera, për të mundësuar zhvillimin ekonomik e politik të Kosovës, dhe për të ruajtur iluzionet e kosovarëve për pavarësi, mund të lejohet që Kosova të ketë një status gjysmë-sovran, kuazi të pavarur, duke i lënë mundësinë e anëtarësimit të kujdesshëm të Kosovës nëpër disa institucione ndërkombëtare, kryesisht financiare, si dhe marrja e kredive për zhvillim ekonomik të Kosovës”. Kjo është ajo formula që e ka planifikuar Ahtisari që Kosova të ketë të drejtën të marrë kredi, por mos të jetë sovrane.
Kjo që thotë profesori para dy vjetëve qëndron e plotë.
Gjuhë zyrtare në Kosovë do të jenë gjuha shqipe dhe serbe. Paragrafi 1.6
Gjithnjë duke kënaqur apetitet serbe, paketa e Ahtisarit me 5 % të popullsisë serbe në Kosovë e shpall gjuhë zyrtare në tërë territorin e Kosovës dhe atje ku nuk kanë mundur të mbërrin as krali, as Tito, as Rankoviqi, as Millosheviqi, Ahtisari e shpall gjuhën serbe gjuhë zyrtare. Mjerim. Mos njohjen e realitetit do të thotë dështim.
Ndër çështjet më të ndjeshme që e prek çdo shqiptar në ndjenjat e tij individuale është dhe çështja e simboleve kombëtare. Shqiptarët e kanë simbolin e tyre kombëtare, flamurin me sfond te kuq e shqiponjën me dy krerë në mes, që nga koha e Skënderbeut. Dhe këtë flamur e kanë mbartur nëpër shekuj si simbol të shenjtë të tyre kombëtar dhe në luftën e UÇK-së luftuan me këtë flamur për çlirim nga Serbia dhe e lanë me gjak të mbi dy mijë (2000) dëshmorëve dhe mbi njëzet mijë viktima civile të vrare nga policia e ushtria serbe.
Dhe ky flamur është i paprekshëm dhe i patjetërsueshëm për çdo shqiptar. Ndërsa në paketën e Ahtisarit, ai propozon dhe simbolet multietnike. Në nenin 1, paragrafi 1.7 ku thotë:
Kosova do të ketë simbolet e veta të veçanta kombëtare, përfshirë flamurin, stemën dhe himnin, të cilat pasqyrojnë karakterin shumetnik të saj.
Çfarë flamuri mendon ai apo çfarë flamuri i ka propozuar Serbia të na vë në Kosovë neve Ahtisari? Kosova, siç e thamë më lart, se përbënë mbi 90 % të popullsisë i ka simbolet e veta, ka dhe himnin dhe stemën. Në Kosovë askush nuk ka qenë i kërcënuar për simbolet e veta dhe secili është i lirë të përdorë ato, por simbolet e Kosovës janë flamuri i kuq me shqiponjë, sepse është simbol i shumicës së popullsisë.
Simbole multietnike askund në botë nuk kemi parë e dëgjuar që ka, por ka simbole të shtetit për qytetarët e atij shteti. Prandaj loja me simbole është lojë e rrezikshme e cila do të prodhojë krizë dhe refuzim të simboleve të imponuara. Dhe në vitet `80-ta ish-Komiteti krahinor pat nxjerrë një vendim për ndryshimin e flamurit.
Po asnjë shqiptar nuk e pat pranuar atë ndryshim në flamur si të vetin dhe e hodhi poshtë. Kosova e ka simbolin e vet, flamurin dhe himnin që është flamur që ka prirë për çlirim e liri kombëtare, ndërsa ndryshimi i flamurit do të thotë robëri në Kosovë.
Neni 1, paragrafi 1.8 i kësaj paketë-marrëveshje thotë:
Kosova nuk do të ketë pretendime territoriale ndaj asnjë shteti apo pjese të ndonjë shteti dhe nuk do të kërkojë bashkim me asnjë shtet apo pjesë të ndonjë shteti.

VAZHDON ME POSHT

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Trimi_2005 Trimi_2005 ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 4.084
Mosha: 18
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 108.075 dediEURO
14.02.2007 09:06 / Postimi -14. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga fidani550
PERSHENDETJE PER TE GJITHE
DU ME JU PERGJEGJ DISA DISAVE NE KETE FORUM SA I PERKET ALBIN KURTIT EHE HASHIM THAQIT SA KA HANGER DAJAK ALBIN KURTI PREJ SERBEVE AS BUK DIKUSH DIKUSHI NUK KA HANGER QETA DINE EDHE HASHIM THAQI QYHS PO MUNI ME THAN BRE DIQKA PER NJE NJERI QE MOS TE ISH AI SOT TMK NUK DO TE EGZISTONTE
MUE VEQ NJE GJE PO ME TRANON KREJTE QYSH PO MUNI PRE ZVICRE APO GJERMANIE APO KU TA DI UNE KU JENI E PO JEPNI MENDIME PER KOSOV QYSH PO MUNI M EDITE SE QKA PO BAHET TE NA NE KS QYSH QYSH QYSH
PER DIKAN DIKAN DUHET ME QEN TURP EDHE KERKOJ PREJ JUVE QE PO OFENDONI KTA BURRA TE MEDHAJ KERKONI FALJE PUBLIKE EDEH QONU NE KEMB NESE JENI ULUR KALONI MIR TASH
EDHE DIQAK QKA DESHTE ME THAN TI GJILANAS ME ATE FOTO TE ADEM DEMAQIT EDHE ALBIN KURTIT PO A E DIN TI KUSH AHSTE ADEM DEMAQI KA ASI NJERZ QE EDHE PER ADEM DEMAQIN FOLIN KEQ A E DIN BRE ZOTNI SE ADEM DEMAQI KA NEJTE NE KAZAMATET SERBE 30 VJET E SHUM E SHUM SENE TJERA
Edhe une quditna per kto fjal valla spo kom shka me bo gjinja let thojn qka dojn.

Se shum pak gjin gjan qe JOn si Hashim Thaqi edhe Albin kurti .

Signatur: Mbylli syt e kthehet Lumturia por me 1 djal tjeter e n'kujtime Tmia

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 81 81 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: fidani550 Offline
Shenime: 1.889
Postimi imė i pari
Pasuria: 50.475 dediEURO
13.02.2007 22:09 / Postimi -13. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: PERSHENDETJE PER TE GJITHE
DU ME JU PERGJEGJ DISA DISAVE NE KETE FORUM SA I PERKET ALBIN KURTIT EHE HASHIM THAQIT SA KA HANGER DAJAK ALBIN KURTI PREJ SERBEVE AS BUK DIKUSH DIKUSHI NUK KA HANGER QETA DINE EDHE HASHIM THAQI QYHS PO MUNI ME THAN BRE DIQKA PER NJE NJERI QE MOS TE ISH AI SOT TMK NUK DO TE EGZISTONTE
MUE VEQ NJE GJE PO ME TRANON KREJTE QYSH PO MUNI PRE ZVICRE APO GJERMANIE APO KU TA DI UNE KU JENI E PO JEPNI MENDIME PER KOSOV QYSH PO MUNI M EDITE SE QKA PO BAHET TE NA NE KS QYSH QYSH QYSH
PER DIKAN DIKAN DUHET ME QEN TURP EDHE KERKOJ PREJ JUVE QE PO OFENDONI KTA BURRA TE MEDHAJ KERKONI FALJE PUBLIKE EDEH QONU NE KEMB NESE JENI ULUR KALONI MIR TASH
EDHE DIQAK QKA DESHTE ME THAN TI GJILANAS ME ATE FOTO TE ADEM DEMAQIT EDHE ALBIN KURTIT PO A E DIN TI KUSH AHSTE ADEM DEMAQI KA ASI NJERZ QE EDHE PER ADEM DEMAQIN FOLIN KEQ A E DIN BRE ZOTNI SE ADEM DEMAQI KA NEJTE NE KAZAMATET SERBE 30 VJET E SHUM E SHUM SENE TJERA

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 5 5 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
13.02.2007 21:43 / Postimi -12. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Agim Vuniqi, Farmington Hills

Dhembja ka pllakosur Prishtinën, Kosovën, diasporën, të gjithë shqiptarët, dy jetëra u ndan nga ne. E si të mos e bashkëndiejmë këtë dhimbje, shumë thjeshtë dhe njerëzisht. Shtypi, analistët merren me profecitë e tyre, si zakonisht, duke kërkuar fajtorin, demonstruesit e pa armatosur apo policinë e armatosur deri në dhëmbë. Të parët u shtynë fizikisht me policinë, dhe "atakuan" institucionet e "shenjta", të dytët përdorën rekuizita luftarake, plumba gome dhe plastike, të mos përmendim shufrat e gomës dhe gazin lotësjellës, dhe të dy palët janë në shënjestër të publikut. Të parët quhen "revolucionarë" që pretendonin të "rrënonin" ndëtesat e "institucionalistëve" që çdo ditë e mashtrojnë dhe "rjepin" qytetarin, duke keqpërdorur miliona euro, dhe ata gërryejnë dhe rrënojnë demokracinë e brishtë në Kosovë. Të parëve, pa të drejtë, u mvishet ofiqi ideologjik, se janë revolucionarë-jo qytetarë të zakonshëm, që shprehin paknaqësinë në rrugët e Prishtinës për të kërkuar përgjegjësi dhe transparencë nga "institucionalistët" pa bazë konstitucionale që veten e quajnë "Grup i Unitetit". Ata me përbuzje po këtë ditë, edhepse të paralajmëruar shumë më heret për protestën qytetare përcillnin ngjarjen e përgjakshme të Prishtinës, të "revolucionarëve" që kërkonin përgjegjësi qytetare dhe që rriheshin dhe vraheshin pa të drejtë në tokën e përgjakur të Prishtinës. Qytetarët e rinjë të Prishtinës goditeshin mizorisht nga policët ukrainas, të trajnuar dhe ushtruar në vendin e tyre, me përvojën e demonstratës milionëshe, ku u ndërrua pushteti demokratik nga presioni i rugës, dhe ku nuk pësoi asnjëri, qytetarët goditeshin edhe nga policët e SHPK-së, detyrë primare e të cilëve është mbrojtja e jetës së qytetarit. Po atë ditë, argëtoheshin "unionistët" me bukuritë e Kosovës të soditura nga ajri, ata gëzoheshin si fëmijtë "e lazdruar" që po fluturonin me helikopterë mbi qiellin e Kosovës së përgjakur, që jipte provën e "demokracisë" së plumbave "demokratik", parodistët vështronin nga lartësia kufijtë e Kosovës, mu në ditën kur kishin informacione se po rrënohet "rendi i kornizës kushtetuese", kënaqeshin duke vështruar tokën nga ajri, dhe u takuan në kufi me.., ata e dijnë më së miri me kend u takuan. Ndërsa në tokë luftonin protestuesit duerthatë dhe policia e armatosur, dhe asnjëra palë nuk ishin fajtorë. E vërtëtë ironike por fajtorët ishin mbi tokë, ishin në qiellin e Kosovës, ata gjetën momentin të vizitojnë karaullat e KFOR-it, po këtë ditë kur në tokë, mu pranë zyreve të tyre derdhej gaku i freskët shqiptarë. Dhe askush nga institucionalistët nuk e pa të arsyeshme të zbriste në tokën e bekuar të Kosovës dhe të fliste shqip me protestuesit, të dialogonte. Mirë, po këto institucione "demokratike" të kujt janë, a janë ato "ofiset" e buroktatëve apo janë institucione që duhet të mbrojnë jetërat e qytetarëve. Pse ky jaz i ndarjes i përfaqësuesëve të popullit që fluturonin mbi qiellin e Kosovës dhe "armiqëve" të brendshëm, rinisë shqiptare, që atakonin objektet e përfaqësuesëve të tyre. Aq larg janë njëri nga tjetri, dhe dialogu i domosdoshëm në shoqëri mungon, dhe mediumet vizuele të pavarura, dhe publike që hargjojnë mjetet publike edhe më tëpër thellojnë ndarjen...!

Le të këthehemi pak te rekuizitet që u përdorën, të parët, rinia e "Vetëvendosjes" me maica të bardha, të dytët të maskuar, të armatosur deri në dhëmbë. Të parët atakonin GU-në, pa kurrëfarë baze konstitucionale, një prodhim hibrid i "institucionalizmit", me vlerë banknotash të shprehura në euro, tetë milonëshe, ndërsa kundërshtarët e tyre studentë dhe të papunë, me disa euro në xhep, apo edhe pa to. Dhe kudo në botë nëse atakon duerthati, dhe kundërpërgjigja është me armë, dhe në atë humben jetërat, më thoni ju lutem kush është përgjegjës? Ai që u vesh me uniformën që ia blejti tagërpaguesi, apo ai që vran tagërpaguesin. Dhe pasi që jemi te rekuizitet, nuk ka rekuizite të tjera kundër demonstruesve? Ku janë topat me ujë, ku janë kuajt..? Nëse vrahet dikush, përgjigjet ai që sulmoi duerthatë, apo ai që ia tërhjeku gishtin këmbzës së armës së nxehtë? Nuk kemi të bëjmë pra me një politizim të tepruar ideologjik, për atë është parlamenti, bëhet fjalë për një vepër kriminale të vrasjes ordinare, dhe pasojë e vdekjes së qytetarit duerthatë dhe të pambrojtur është plumbi në kokën e personit që nuk ishte i armatosur. Prova materiale pra është në vendin e ngjarjes, është në kokën e personave që kanë pësuar nga plagët e marra. Nëse nuk konkretizohet me emër, vrastarë është urdhëdhënësi, dhe ai duhet të përgjigjet penalisht, institucioni i dorëheqjes nuk është i mjaftueshëm. Patjetër duhet të zhvillohet [rocedura gjyqësore, dhe kriminelët duhet të dalin para gjyqit, atëherë funksionon demokracia. Demokraci nuk është vetëm faza e zgjedhjes, demokraci është mbrojtja e jetërave të qytetarëve. Zotërinjë, ju që bëni hesape, sa u kushtuan tagërpaguesëve këto demonstrata? Keni përgatitur raportin financiar të debatohet në parlament? Fatkeqësisht qytetarëve që ju paguajnë u kushtojë shumë shtrenjtë, dy jetëra të humbura, shumë plagosje dhe gjëma e të rinjëve. Prindërit dhe motrat e tyre ia falën Kosovës dy dëshmorë të demokracisë popullore, ata dëshmuan se e duan shumë-shumë Kosovën, më tepër se e meritojmë ne të gjallët!

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Trimi_2005 Trimi_2005 ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 4.084
Mosha: 18
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 108.075 dediEURO
13.02.2007 16:10 / Postimi -11. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Elshani2005
Mundeni te thoni qka doni tash. Po shum kish pas deshir me dit se cilin pozicion do te jeni kur mas nja 1 apo 2 vite do te realizoni se vertet nuk ka kurfar Pamvaresie. Dhe do te jemi prap neper televizori duke percjell sportet dhe nuk permendet emir KOSOV askund kurse Djelmoshat ton ( Luan Krasniqi e shum te tjer) do te luftojne per nje flamur krejt te ndryshe e jo te Kosoves. Ather ku do te jeni ju qe e kundershtoni Pamvarsine e PLOTE se nuk ka LIRI apo PAMVARSI E GHYSTE apo jo

Para nja 1 muje kesh ne Kosove vertet e realizova diqka tmershem ende. Kosoven 8 vite pas luftes e kam endruar krejt ndryshe. Po isha me nje kopjsht femijesh dhe pash disa ushtar te KFORI me ata ARMATITMET e veta dhe te gjith femijet PAUZUN. Pyete gjdo psikolog se qfar demtim eshte kur femiju sheh diken me armatin se te vran dhe asht IMMUN nga ligji dhe nuk mer kurfar pergjegjsie. Pash edhe disa pleq te cilet vertet kishin humbur shum veta ne luften e fundit dhe kishin filluar te quajn kete te KFORIT OKUPATOR MODERN

MAndej poashtu pash disa ushtar Amerkan ne veshje CIVILE kur pieshin alkohol dhe me tha nje shok se nese te duhet diqka per me NGRE ather kta shesin. Mandej kalonte nje vajze shqiptare e bukur po nuk ishte veshur aq provogative e ky amerikan thojshte ' I Would so like to fuck her' Me erdhi shum keq po qka me bo hajt . Mandej un vet kesh aty ne kosov besom edhe duhet te pranojn ne ketu qe jemi ne gurbet me hesap kemi qe te shkojn DETI LUKSOZE NAPER FLORID se sa ne KOSOVE

40Euro nje Gjember 100Euro kepuca Edhe me standardet evropiane kjo asht shtrejtsi shum e madhe. MAndej Vala 900 der me te shtrejtin ne kosv Ne si turista po mundemi me qu diqysh Po mendo ata qe marrin rrog 200EURO ne maj dhe kan me se pakti 4-5 antar
Epo qekjo esht jeta,Injoranca na qerroj me at u zhduk dhe e verteta sdi qysh me sheru ket smundje qe kemi ntru edhe ngjyrt e flamurit kta po dojn tash me na ndrru....!!

Signatur: Mbylli syt e kthehet Lumturia por me 1 djal tjeter e n'kujtime Tmia

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 81 81 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
13.02.2007 13:48 / Postimi -10. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Mundeni te thoni qka doni tash. Po shum kish pas deshir me dit se cilin pozicion do te jeni kur mas nja 1 apo 2 vite do te realizoni se vertet nuk ka kurfar Pamvaresie. Dhe do te jemi prap neper televizori duke percjell sportet dhe nuk permendet emir KOSOV askund kurse Djelmoshat ton ( Luan Krasniqi e shum te tjer) do te luftojne per nje flamur krejt te ndryshe e jo te Kosoves. Ather ku do te jeni ju qe e kundershtoni Pamvarsine e PLOTE se nuk ka LIRI apo PAMVARSI E GHYSTE apo jo

Para nja 1 muje kesh ne Kosove vertet e realizova diqka tmershem ende. Kosoven 8 vite pas luftes e kam endruar krejt ndryshe. Po isha me nje kopjsht femijesh dhe pash disa ushtar te KFORI me ata ARMATITMET e veta dhe te gjith femijet PAUZUN. Pyete gjdo psikolog se qfar demtim eshte kur femiju sheh diken me armatin se te vran dhe asht IMMUN nga ligji dhe nuk mer kurfar pergjegjsie. Pash edhe disa pleq te cilet vertet kishin humbur shum veta ne luften e fundit dhe kishin filluar te quajn kete te KFORIT OKUPATOR MODERN

MAndej poashtu pash disa ushtar Amerkan ne veshje CIVILE kur pieshin alkohol dhe me tha nje shok se nese te duhet diqka per me NGRE ather kta shesin. Mandej kalonte nje vajze shqiptare e bukur po nuk ishte veshur aq provogative e ky amerikan thojshte ' I Would so like to fuck her' Me erdhi shum keq po qka me bo hajt . Mandej un vet kesh aty ne kosov besom edhe duhet te pranojn ne ketu qe jemi ne gurbet me hesap kemi qe te shkojn DETI LUKSOZE NAPER FLORID se sa ne KOSOVE

40Euro nje Gjember 100Euro kepuca Edhe me standardet evropiane kjo asht shtrejtsi shum e madhe. MAndej Vala 900 der me te shtrejtin ne kosv Ne si turista po mundemi me qu diqysh Po mendo ata qe marrin rrog 200EURO ne maj dhe kan me se pakti 4-5 antar

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Trimi_2005 Trimi_2005 ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 4.084
Mosha: 18
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 108.075 dediEURO
13.02.2007 11:11 / Postimi -9. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Mfal Muki qe i Fshinaa .

Signatur: Mbylli syt e kthehet Lumturia por me 1 djal tjeter e n'kujtime Tmia

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 81 81 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Muki Muki ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 2.225
Mosha: 25
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 61.077 dediEURO
13.02.2007 10:59 / Postimi -8. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Trimi me vjen keq qe pot kritikoj vllaqko ama je dal prej teme vllaqko te lutem permbaju temes e le ato.

PDK

LDK

LD

AAK


Se nuk esht tema kty per partija ok mos shenoni ma jasht temes se i fshi ok ju LUTEM PERMBAJUNI TEMES
Respekt Muki. ;)

Signatur:
In Love Untill Death Emrie & Muki 

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 49 49 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Trimi_2005 Trimi_2005 ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 4.084
Mosha: 18
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 108.075 dediEURO
13.02.2007 10:08 / Postimi -7. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Me rrespek dedi


Si duket lajmet pak i paske kshyr nvitet 98, 99 e nese i ke kshyr ke mujt me pa Z.Hashim Thaqin N UqK me pushk ndor kom Videokaseta Hashim Thaqi Nluft tu luftu situm jepet munsia do ti qes edhe ktu te dedi shifne realitetin tverteten se shum pak njerz ja din Thaqit historin e vet amo qata shka ja din jon tkallt mas ti .
UQK> Kejt nxemer un ju kom.
Shqiptar KOsovar gutnu se ska ko edhe katilat sukur un jon met mi ju kallxu qa me bo..


Qe nga lashta Iliri ende mbeten tmerret lot qe i dalin nanes loke gjaku yn ende po derdhet tlutem vllau im perqarja sdin kufi lot tja ndalim nanes loke ta shfrytzojm ket fillim tri...


E shef at nan qe po qan se djali saj vdiq vllau pe vran vllan edhe spo merzitet hiq he mori kosov qa na gjeti jem tranu nuk osht kjo hera e par qe Qeveria u Egersu gjithmon ishim bashk ja vdekje ja liri e njekum at turqi man fund edhe kta shki po hajt kallxom per qfar arsye per mu bo sikur ata Mytem nereveti nvensi mu kap kraperka po boll mo me vrasje boll mo me gjakderdhje falnjanja njanit tjetrit ka ardh koha me bo mledhje .............
Ju pershendes te gjithvee...

Signatur: Mbylli syt e kthehet Lumturia por me 1 djal tjeter e n'kujtime Tmia

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 81 81 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: bler2005g bler2005g ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 21
Mosha: 30
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 700 dediEURO
13.02.2007 09:12 / Postimi -6. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Nuk kam koment per kete qeshtje qka ka ndodhen vetem se eshte shum keq per familjet e te vdekurve se shqiptarve nuk ka me ja ni per familjet e tyre njejte si per te deshmorve qe jan me mijra e kush nuk kujdeset per femij jetima e per kushtet e familjeve qe tash jetojne ne kushte te mjerushme, E sa per Vedvendosjen duhet te egzistoj se gjithmon gjithkund ne bote egziztonjne organizata te teilla, E sa per protesta kan qen me vend por jo me u shendrru ne ket menyr por me qen me paqsore kish qen shum me mir pa dhune, me te vertet keq se qka ka ndodhen po nuk kemi nevoj me komentu se ma mer mendje qe e kemi tregu veten se me te vertet qka jem ne gjat luftes 2.5 milon banor mbi 1.3.miloin refugjat e vetem 11 mi luftare kan daeln edhe ate masi qe eshte perfundu lufta e ka hy kush ka mujten hhahah, kaq mos te merremi me kenget e ktyreherit se qka jemi dhe kush kemi qen dhe mu per kete arsye jemi ku jemi pa shtet, tungiiiiiiii

Signatur: 8) 8) UNE APET??????

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 0 0 Vlerėsime Positive / 5 5 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Ariana Ariana ėshtė Femerore Offline
Shenime: 106
Postimi imė i pari
Pasuria: 2.925 dediEURO
13.02.2007 07:52 / Postimi -5. nė kėtė Faqe. RE: "Vetëvendosja" proteston kundër planit të Ahtisarit
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Pershendetje te gjithve, qe kete leter kam marre nga nje shok imi lexoni pak, shihni qka thote ky shoku im 30.01.2007

SHPK-ja ka marrur urdhërarrest për Albinin. Në Gjilan arrestohet Kujtim Kosumi
Një epror i SHPK-së e ka njoftuar zyren qendrore të Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Prishtinë se SHPK-ja ka dënë urdhër arresti për Albin Kurtin. Akuzat kanë të bëjnë me demonstratën e 28 Nëntorit të vitit të kaluar, por edhe me mosrespektimin e arrestit shtëpiak njëmujor të shqiptuar për protestën e 23 gushtit 2006, atëherë kur Ahtisaari erdhi në Prishtinë për të kërkuar edhe më shumë komuna të reja serbe. Me atë rast aktivistët i patën bllokuar dhe mbyllur me dry portat hyrëse të ndërtesave të Kuvendit të Kosovës dhe UNMIK-ut.

Po ashtu, sot në orën 11:30, tre pjesëtarë të njësisë speciale të SHPK-së, të prirë nga polici i cili tha se quhej Arsim, erdhën dhe i kërkuan Vedat Xhymshitin e Albin Kurtin të cilët në ato momente nuk ndodheshin në zyre. Kurse, rreth një orë më herët SHPK-ja në Gjilan ka arrestuar aktivistin Kujtim Kosumi, përderisa ai ishte duke ndjekur orën e mësimit brenda shkollës. Kujtimi u dërgua në Gjykatën komunale në Prishtinë. Në Gjykatë ai mësoi se është ringritur padia ndaj aktivistëve Albin Kurti, Vedat Xhymshiti e Enes Tara. Gjyqtar i seancës ishte Baki Krasniqi.

Kjo nuk është hera e parë që duan ta arrestojnë Albinin para demonstratave që ne paralajmërojmë. Më 20 nëntor 2006, mbi dhjetë policë të SHPK-së patën hyrë me dhunë në zyren e Lëvizjes sonë, duke arrestuar Albin Kurtin e Frashër Krasniqin, me ç’rast këtë të dytin e patën dënuar me 10 ditë burg për pengim të zbatimit të urdhërit zyrtar. Albini nuk u dënua në një proces të parapërgatitur në Gjykatën Komunale në Prishtinë vetëm dhe vetëm pasi që ai proces nuk ishte ‘përgatitur’ edhe aq mirë: dëshmitarët e prokurorit publik Faik Hoxha - policët gjoja të dëmtuar, Bashkim Krasniqi dhe Besim Makolli - nuk u paraqitën fare në gjykatë.

Gjykatat, jo vetëm në Prishtinë, në vazhdimësi i kanë lënë të hapura lëndët e ndryshme kundër aktivistëve të VETËVENDOSJE!-s në mënyrë që ato t’i riaktivizojnë në një moment të volitshëm politik për pushtetin. Sikur këtyre ditëve kur ne po e përgatisim demonstratën e ardhshme gjithëpopullore të 10 shkurtit.

Lëvizja VETËVENDOSJE!Pakoja e Pandorës
Shkruar nga Albin Kurti
Sunday, 28 January 2007
Paketa e Ahtisaarit nuk përmban vullnetin e shumicës së popullit të Kosovës dhe nuk i referohet askund atij. Pakoja e Ahtisaarit flet vetëm për të drejtat dhe privilegjet e pakicave, dhe atë vetëm të pakicës serbe. Pakoja e Ahtisaarit, pra, është pako serbe. Fundja, aspak e befasishme. Jo vetëm për shkak se Kosova nuk është dashur të negociojë me armikun e saj, Serbinë, për të ardhmen e popullit të saj dhe tokën e vet. Ahtisaari është pikërisht ai i cili së bashku me Çernomirdinin gjatë bombardimeve të NATO-s bëri marrëveshje me Milosheviqin gjë që i parapriu, e mundësoi dhe e sajoi Rezolutën 1244. Ahtisaari vjen nga Finlanda e cila është vend fqinj i Rusisë dhe dëshiron të ketë marrëdhënie të mira me Rusinë. Ahtisaari po e vazhdon punën e vjetër edhe me një motiv të ri personal – çmimin Nobel për Paqe. Por, kjo pako e tij, e cila mund t’ia sjell atij edhe çmimin më të lartë për Paqe, do të sjellë luftë në Kosovë meqenëse është kryekëput antishqiptare. Pakoja e Ahtisaarit është pako e Pandorës.

Sipas paketës së Ahtisaarit, trashëgimi kulturore është vetëm ajo fetare ortodokse e cila është definuar si ‘serbe’. Ajo do të parashohë themelimin e së paku 39 zonave të veçanta qindrahektarëshe. 3/4 e paketës së Ahtisaarit ka të bëjë me decentralizimin. Komunat e reja me shumicë serbe do të kenë kompetenca shumë më të mëdha sesa ato me shumicë shqiptare dhe plotësisht të pazakonshme për komunat: p.sh. në arsim të lartë, shëndetësi dytësore etj. Kriteri kryesor për policinë dhe gjyqësinë do të jetë përkatësia etnike me ç’rast kufijtë e stacioneve policore do të përputhen me kufijtë komunal. Polic i mirë në komunat me shumicë serbe do të konsiderohet vetëm polici serb! Nëpërmjet lidhjeve horizontale praktikisht dhe formalisht do të realizohet entiteti autonom serb. Ndërkaq, përmes lidhjeve direkte vertikale me Beogradin, dhe financimin e tij i cili do të jetë i liruar nga taksat në Kosovë, ky entitet do të jetë vetë Serbia. Ai do të ngërthejë afër 1/3 e territorit të Kosovës. Do t’i ketë dy qendra: Mitrovicën për veriun dhe Graçanicën për pjesën qendrore e lindore të Kosovës. Tërë këtë e bën të mundur mungesa e pavarësisë dhe sovranitetit për Kosovën. Përfaqësuesi Civil Ndërkombëtar i cili njëkohësisht do të jetë edhe Përfaqësues Special i BE-së do ta ketë fjalën përfundimtare. Ky monark i ri do të ketë fuqi korrektuese (ndryshim të ligjeve) dhe zëvendësuese (përjashtim të ministrave e zyrtarëve tjerë dhe emërim të dikujt tjetër në ato poste). Misioni Civil Ndërkombëtar do të jetë një oligarki neokolonialiste prej 71 administratorëve udhëheqës. Ajo do ta ‘mbikëqyrë’ implementimin e marrëveshjes për statusin e ardhshëm sipas paketës së Ahtisaarit, duke pasur kompetencë të plotë mbi policinë, gjyqësinë, ekonominë dhe mbrojtjen. Kur ishte në Këshillin e Evropës në Strasburg, Ahtisaari pat deklaruar se fokusi i zgjidhjes janë të drejtat minoritare dhe prania e fuqishme civile ndërkombëtare. Prani e fuqishme ‘civile’, përveç pranisë ushtarake të KFOR-it nënkupton edhe ardhjen e 1.300 policëve të rinj të BE-së. Ndonëse e kanë krijuar dhe e dirigjojnë SHPK-në, lidhur me atë çfarë e kanë ndërmend të bëjnë, nuk i besojnë plotësisht as asaj. Andaj ky kontingjent i ri i policisë ndërkombëtare që do të kujdeset që copëtimi i Kosovës dhe uzurpimi i kulturës së saj të shkojë sa më mirë. Populli i Kosovës është i viktimizuar e i shumëvuajtuar. Ai ka nevojë për 1.300 mjekë ose 1.300 arsimtarë, por jo për 1.300 policë që t’ia vazhdojnë shtypjen e dhunën.

Misioni i ardhshëm ndërkombëtar do të ketë një zyre në Mitrovicë përgjegjëse jo vetëm për veriun e Mitrovicës por edhe për komunat e Leposaviqit, Zveçanit e Zubin Potokut. Dhe, do ta ketë një zyre në Beograd, funksionimi dhe kompetencat e së cilës do të varen edhe nga qëndrimi i Qeverisë së Serbisë. Nëse sovraniteti i Serbisë mbi Kosovën qenka hequr, atëherë çfarë duhet kjo zyre në Beograd? A mund ta hapim një zyre të tillë edhe në Tiranë?! Ky mision i ‘ri’ vetëm sa e vazhdon UNMIK-un në realizimin e Rezolutës 1244 e cila për Kosovën parasheh vetëm autonomi substanciale.

Në vend që të flitet për dëmet e luftës që Serbia ia ka shkaktuar Kosovës, ky mision do të merret me borxhet e Kosovës. Pra, do t’i shfrytëzojnë e shtrydhin pasuritë dhe burimet e Kosovës edhe në emër të borxhit. Përfaqësimi i Kosovës jashtë do të jetë vetëm në borxhin e jashtëm! Tërë kësaj i pat hapur rrugë vizita e Veton Surroit në Washington kah fillimi i muajit maj të vitit 2006, ku ky pat deklaruar se është angazhuar në Washington që Kosovës t’i shlyhen borxhet. Pra, pa u bërë ende shtet, ai ka pranuar borxhe duke e fundosur Kosovën edhe më! Pikërisht Veton Surroi dikur thoshte se do të flasë me Serbinë për dëmet e luftës dhe pensionet e plaçkitura, e më pas përfundoi duke i bërë temë borxhet që na i paska Kosova! Çfarë e shtyu atë për këtë veprim? Mbase, ai flet për borxhet e Kosovës atëherë kur më së paku duhet meqë këtë ia ka borxh dikujt.

TMK-në duan ta shpërbëjnë së pari duke e ristrukturuar, gjë që nënkupton zvogëlimin e numrit të zonave në tri sosh nga gjashtë sa është tash. Kjo do të thotë se sikurse komuna e Dardanës sot, po ashtu edhe ajo e Burimit nesër do të mbesin fare pa TMK. Dardana dhe Burimi janë dy komunat më të rrezikuara për shkak të planeve të Serbisë për rikolonizimin e Kosovës. Në vend të TMK-së duan ta krijojnë një të ashtuquajtur ‘forcë të sigurisë’ me më së shumti 2.500 veta me armatim të lehtë dhe nën mbikëqyrje të NATO-s. Kosova nuk do të ketë fare Ministri të Mbrojtjes dhe kjo ‘forcë e sigurisë’ do të jetë profesioniste dhe jo vullnetare, që do të thotë pa të drejtë të rekrutojë e të zhvillohet. Negociatorët kosovar e arsyetonin decentralizimin dhe ‘eksterritorialitetin’ si çmim për pavarësinë. Përderisa dy të parat përfshihen në pakon e Ahtisaarit, pavarësia as që do të përmendet. Fjala pavarësi nuk do të përmendet në këtë dokument meqë Kosova nuk do të jetë e pavarur. Duke përfillur Serbinë dhe Rusinë, Kosova do të mund të bëhet e pavarur vetëm nëse Serbia është dakord. Kësisoj del se koncesionet pa mbulesë e kanë dëmtuar jashtëzakonisht shumë Kosovën duke e forcuar dhe zgjeruar Serbinë përbrenda Kosovës. Kundërshtimet e Serbisë përgjatë procesit negociator kanë qenë për ta rritur pazarin edhe më, e assesi që atyre nuk iu kanë konvenuar ato.

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 9 9 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: dedi4ua dedi4u ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 9.636
Postimi imė i pari
Pasuria: 373.536 dediEURO
13.02.2007 03:09 / Postimi -4. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: valla muki te tregoj drejt une pe la ket teme se nuk ja vlen me shkru per albinin edhe me perdor une ma shum tasteren per ta mfal :) ama e sheni edhe vet nderkoh kush asht i mir e kush asht hajn!

te pershendes muki!

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 1 Vlerėsime
Vlerėsimet 1819 1819 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Muki Muki ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 2.225
Mosha: 25
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 61.077 dediEURO
13.02.2007 03:03 / Postimi -3. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga dedi4u
se pari:
albini ka qen ne burg po as kush nuk e din a ka hek a jo

se dyti:
tish aj i lir kishe me qen ne shqipri a po ne maqedoni a po ne mal te zi me garant 100% si zotri hashim thaqi

se treti:
nese ka diqka kunder te planeve te artizarit kosova ka boll tjer se mund te bajn ksi demostrata naive a pendu dhe jo veq vetit mi ba probleme po ter kosoves kshtu se albini ska qka qo kry. nuk egsiston kosova per Albinin po per te gjith popullaten kosovare!

se fundi:
Shum sene mendohen para veprimeve e ky grup i albinit veq shtoj deshmor pas luftes nja edhe para parvarsis te kosoves dy. Tash kam qef me dit qka mendon Familia e atye se jan dek ne ket akt pa duher te Albinit?

ju pershendesDedi un ty ta ha ZEMREN ama nuk esht GRUP po esht POPLLI vllaqko se i kom pa sa njeri u shku veq prej MITROVICE ama as njo qa jena ne KS sjena te knaqt POPLLI me qito qa po i bajn se o DEDI4U ju qa jeni atje folni ne te terun si do vllazni qe ikom un nja 3 atje se juve si u ba mir si jo ju nuk e kini njet me ardh mepunu ka e ka veq HAJNA jo vllaqko ashtu se rrok ama POPLLI esht kunder e jo veq ALBIN KURTI po mendoj ne KS shum pak qe ka qe jon PO veq do do pleq jan per po Kalomi mir a .

Signatur:
In Love Untill Death Emrie & Muki 

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 49 49 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: dedi4ua dedi4u ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 9.636
Postimi imė i pari
Pasuria: 373.536 dediEURO
13.02.2007 02:53 / Postimi -2. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: se pari:
albini ka qen ne burg po as kush nuk e din a ka hek a jo

se dyti:
tish aj i lir kishe me qen ne shqipri a po ne maqedoni a po ne mal te zi me garant 100% si zotri hashim thaqi

se treti:
nese ka diqka kunder te planeve te artizarit kosova ka boll tjer se mund te bajn ksi demostrata naive a pendu dhe jo veq vetit mi ba probleme po ter kosoves kshtu se albini ska qka qo kry. nuk egsiston kosova per Albinin po per te gjith popullaten kosovare!

se fundi:
Shum sene mendohen para veprimeve e ky grup i albinit veq shtoj deshmor pas luftes nja edhe para parvarsis te kosoves dy. Tash kam qef me dit qka mendon Familia e atye se jan dek ne ket akt pa duher te Albinit?

ju pershendes

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1819 1819 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Muki Muki ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 2.225
Mosha: 25
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 61.077 dediEURO
13.02.2007 02:36 / Postimi -1. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: O ELSHANI ski qa qet ma as qa shenon shkurt e shqip NEGOACJATORT ton jan qe po e shesin KS esht ni sen qe shihet me sy edhe pikkkkkkkkkkkkkkkkkkkk. Ski ma aty sen .
Kaloni mir Muki ;)

Signatur:
In Love Untill Death Emrie & Muki 

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 49 49 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Elshani2005 Offline
Shenime: 197
Postimi imė i pari
Pasuria: 6.950 dediEURO
13.02.2007 02:11 / Postimi 0. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Dita62 Albin KUrti ka qen ne burgjet e Nishit ne kohen e luftes Ku hajke dajake te mdhej dhe ku e poshtri qykatsin e shkau publikisht.


Pra ktu jan disa fakte nga Pako e ahtizarit jan duke e studijuar shum thellsisht PIK PER PIK. Kam lexuar qe 5 Her se ashtu duhet me kta qen te Evropes Se do ta na mashtrojn si ne BERLIN E LONDER dikur moti

LEXOJENI ME POSHT SE QKA THOT AHTIZARI 1244 Duhet te implementohet mandej shkoni dhe lexoni 1244 ende jemi ne serbi

14.2 In close cooperation with the ICR, UNMIK shall ensure an orderly transition of the legal framework currently in force to the legal framework established under this Settlement.
14.2.1 UNMIK Regulations promulgated by the SRSG pursuant to UNSCR 1244, including Administrative Directions and Executive Decisions issued by the SRSG, and promulgated laws adopted by the Assembly of Kosovo shall continue to apply, unless otherwise provided for in this Settlement, until their validity expires, or until they are revoked or replaced by legislation regulating the same subject matter in accordance with the provisions of this Settlement.
14.2.2 Kosovo shall continue to be bound, on the basis of reciprocity where appropriate, by all international agreements and other arrangements in the area of international cooperation that were concluded by UNMIK for and on behalf of Kosovo, and which are in effect on the date of the entry into force of this Settlement. Financial obligations undertaken by UNMIK for and on behalf of Kosovo under these agreements or arrangements shall be respected by Kosovo.


LExoni me posht icili thost se nese nuk implementohet kjo propozim IMP do te perdor gjdo mase qe duhet ta mbroj e pra nese shqiptart dojn PAMVARSI ATHER jan kunder ksaj pakoje dhe vjen IMP i ju areston

2.2 The IMP will have the following authorities:

f. The right to take action as it deems appropriate in support of its mandate in accordance with this Settlement.


VLERA E FUNDIT E UCK (TMK) DO TE SHKATROHET

Article 6 Kosovo Protection Corps (KPC)
6.1 The KPC shall be disbanded. The IMP, in consultation with the ICR and Kosovo, shall exercise executive oversight of the KPC, and shall decide on the timing of its disbandment. The disbandment is to be within one year of this Settlement coming into force. A Demobilization and Reintegration process is to be developed by the International Community for these KPC retirees.
SHKUN EDHE 2000 HEKTER TOK

3.2 The territory of Kosovo shall be defined by the frontiers of the Socialist Autonomous Province of Kosovo within the Socialist Federal Republic of Yugoslavia as these frontiers stood on 31 December 1988, except as amended by the border demarcation agreement between the Federal Republic of Yugoslavia and the former Yugoslav Republic of Macedonia on 23 February 2001.7
PRIT SE KA ENDE TATIM PAGUESIT E KOSOVES DO TE LAJN BORXHET E SHKAUT

1.1 Kosovo shall assume its share of the international debt of the Republic of Serbia. International debt to be apportioned includes inter alia debt to the World Bank. Paris Club and London Club creditors. Kosovo's share shall be determined through negotiations between Kosovo and the Republic of Serbia taking into account the principles used for the allocation of sovereign debt in the case of the succession to the Socialist Federal Republic of Yugoslavia, in agreement with the relevant creditors.
POASHTU PER MIR MBAJTJEN E KSIHAVE SHKAUT DUHET TE JAPIM PAGESA

2.2 Kosovo shall grant customs duty and tax privileges to the Serbian Orthodox Church, in addition to those enjoyed by all religions in Kosovo, for economic activities of the Church specific to its financial self-sustainability, such as the production of embroidery and clerical vestments, candles, icon painting, woodcarving and carpentry, wines, brandy, honey and other bee products. These privileges shall cover import and purchase of relevant products, materials, machinery and tools; and export of products resulting from the said activities.

KOMUNAT SERBE DO TE FINANCOHEN NGA SERBIA

11.1 Municipalities shall be entitled to receive financial donations from the Republic of Serbia, subject to the following provisions
SERBIA DO TE EDUKOJ SHKAU NE KOSOVE

7.1.1 Schools that teach in the Serbian language may apply curricula or text books developed by the Ministry of Education of Republic of Serbia

O VLEZER SHQIPTAR A DONI FAKTE ENDE SE KJO ASHT MASHTRIM E JO PAMVARSI JENI TE KONTROLLUAR NGA PSIKOLOGJIA DOUBLETHINK MENDONI QE JENI TE LIR PO TE NJEJTEN KOH MENDONI QE JENI BURGOSUR
APO PAMVARSI DHE MBI KQYREJE DHE BESONI TEDYJAT ATA FJAL JAN KONTRADIKTORE

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 212 212 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Tema e Mbyllur

Faqet (3): [1] 2 3 nė vijim

dediHome
dedi24.com (C) 2005 - 2018 Gjitha drejtat tė rezervuara by dedi4u - Kontakt: info@dedi24.com
Idea, Realizimi, Dezajnimi dhe gjitha punimet - dedi4u (HiK) (C)

Vizitat Sot: 1.201 | Dje: 11.176 | Gjithsej: 263.436.518