radiodedi24.com | Play | Stop dedi24.com | dedi24.TV

dedi24.com » DISPONIMI JUAJ » Bisedime » **Nje Histori**
Postimi i fundit | Nga i pari i palexuar Pėr Printer | Dėrgoja njė Shokut | Shto kėtė Temė nė Favorit

Pėrgjigju

Shko tek fundi i Faqes **Nje Histori** 1 Votime - Mesatare: 10,001 Votime - Mesatare: 10,001 Votime - Mesatare: 10,001 Votime - Mesatare: 10,001 Votime - Mesatare: 10,00


Informatat nga: dj_malis dj_mali ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 11.161
Mosha: 35
Statusi: Në kërkim të fatit
Postimi imė i pari
Pasuria: 306.814 dediEURO
20.01.2017 21:45 / Postimi -24. nė kėtė Faqe. **Nje Histori**
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Barack Obama (Democratic Party) i lindur me 4 Gusht 1961.

Presidenti i 44 i SHBA-ve (2009-2017) qe hyri ne historine e SHBA-ve dhe te botes....

Signatur: Veq ne rafte ke per t'me gjet, sa me t'ngjall n'kujtime, e une n'toke kam per tu tret, n'mur do t'zbehet ftyra ime!

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 1471 1471 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: KIMIs KIMI ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 4.105
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 111.900 dediEURO
20.01.2017 18:27 / Postimi -23. nė kėtė Faqe. **Nje Histori**
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: ....LETËR E NËNËS NGA PARAJSA.....


Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!

Unë tani më nuk jamë në mesin tuaj,unë tanimë kamë kaluar në përjetësi,unë tanimë di atë që ju nuk e dini, shohë atë që ti nuk mund ta shohësh, dhe përjetoj atë që ti ende s'mund ta kuptoshë.
Unë jamë në parajsën e përhershme dhe te mrekullueshme. Gjithqka ketu eshte e perkryeshme dhe
ideale.Ketu nuk ekziston padrejtësia,sëmundjet,uria,dhimbja as vuajtjet,veqse një rendë
i paimagjinueshem,Hyjnor.
Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!
Këtu në parajsën qiellore ekziston një dritare ku unë mund të të shohë ty.
Unë mundë të të shohë vetem ne dy situata.Sa herë që për qfardo arsye ti ndihesh e lumtur,
e hareshme dhe e qeshur unë mund te të shoh dhe kjo ma shton lumturin edhe më shumë,
sa me fjalë nuk e pershkruaj dotë dhe ne rastin tjetër kur unë mund të të shoh ështe sa herë ti
që ti ndjehesh e merzitur dhe e trishtuar për shkakun tim,dhe ta dishë se kur te shoh po me ben
te ndihem shum ne sikletë,ne një menyr po mi mohon kenaqesit e parajsës.
Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!
Te lutem për hir të zotit mëshir plotë e shpërblyes shumë,për hir të së vërtetës,ma ploteso një amanet.
Qesh sa më shumë e bëhu e lumtur,se kjo me bën të lumtur mua,me kujto ashtu si që isha në qastët
e lumtura e të hareshme.
Asjnëher nuk dua te më kujtosh në rastet kur kam qenë keq apo kur kam vuajtur.
Ti nuk e di atë që e di unë këtu në parajsë,ti nuk e di që qdo vuajteje a mundim që kam pas në atë jetë
jamë shperblyer miliona fish,me shumë të mira që mendja e truri yt nuk ka aftësi dhe mundesi ti
imagjinojë dhe kuptoj.
Edhe për qdo xhëmb trëndafili që më ka shpuar sado pak,padashje,unë jam shperblyer pafundimisht.
Kështu jan ligjet e te mirit zot. Kur shoh shpërblimet e të mirat dhurohen edhe per dhimbjen me të
vogel në atë botë,them shpesh, "po si nuk vuajta pak edhe unë në atë botë" sepse një hiq jan ato
që unë dikur apo ju sod,i quajtëm vuajtëje në atë botë në krahasim me të mirat që dhurohen në
shpagim të tyre, ketu në përjetësi.
Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!
Nuk dua te të shoh tek sa merzitësh për mua,kjo me bën keq edhe ketu ku jam.
Ti e di se zemra e nënës të gjitha i bën hallall, por edhe ta dish se merzitja jote e tepruar dhe
sikleti per mua më dhëmbin edhe teku.
Nuk te bëj me faj pse si ndalon lotët tek sa po lexon fjalët e mia por e kam te te veshtir te ta fal
nëse pasi ta lexosh plotesishtë amanetin tim,nuk e beson me gjithë zemer dhe nuk qeshesh me gjithë
shpirtë si që bënim shpesh se bashku e nese nuk behesh e lumtur ,nese nuk lutesh me shpirt per mua
dhe per te gjitha zemrat e nënave dhe nëse nuk e falenderon zotin e mirë me tër qëniën tuaj për
keto miresi pa fund që na ka dhënë.
Për asgjë mos e fajëso vehtën.Asnjëher mos e torturo vetën e të thuash se u solle keq me mua apo
se nuk bëre për mua atë që është dashur ta bëje.Ti bëre per mua shumë,shumë,te tëren atë qfar kam
dashur e qfar kam pasur nevojë.Zemra e nënës thotë nga zemra keto fjalë.
Ti bëre shumë më shumë se sa kamë bërë unë për prinderit e mi dhe bëre shum me pak gabime se sa kam bërë unë,prandaj zemera e nënës ti bën hallall gjithë atë kujdes e butësi që ma dhurove sa herë që
kisha nevoj.
Bija e ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!
Ndonjëher kur ndjejë se ndihesh keq pse unë kalova në përjetësi,me bën të mendoj për vetën time.
Edhe unë dikur përcolla për në përjetësi nënën time.Mu pat dukur se mu shkëput gjysma e trupit timë
mu pat dukur se ndaloj forca që më pomponte,mu pat dukur se shterroj uji që sillte gurin e mullirit
qëprodhonte lumturin time. Ishin fjalët e nënës sime që bënë shpejtë ta rrimerrja vehtën e ti kthehësha
arsyes.Kur ajo kaloj në përjetësi ajo ma dorëzoj mua stafetën e jetës dhe unë duhet te gjëja forcë
që ta mbaja stafetë.Zoti i madhë një ditë ma bëri dhuratë trupin tënd.Tek ti gjeta përsëri gjysmën time,
gjeta forcën pompuse,burimin e ujit, gjeta shumë gjëra.Zoti i madhë e paisi universin me ligje te
persosura që asnjeher nuk arrim ti kuptojmë plotësishtë,prandaj kur erdhi koha qe unë ta dorezoja
ty stafetën unë duhej ta bëja këtë, dhe unë e bëra ketë sepse ligjet e zotit janë të pandryshueshme
dhe se kishte ardhur koha që unë ta shijoja parajsën,Hyjnore,bukurit dhe mrekullit e së cilës nuk
pershkruhen dotë.Kishte ardhur qasti të bëhesha bashkë me të dashurit e mi që dikur i kisha përzjellur
dhe qe me priten mua te lumtur ashtu siq unë,në mësionin tënd në atë botë,dotë pres ty.
Por mos harro se ti ke një mision atje,ta mbashë gjallë stafetën e jetës ta rrisësh e ta edukosh
gjënin tonë pasardhës e te ndihesh e lumtur dhe e krenuar per frytin tëndë ashtu siq unë u ndiva
e lumtur dhe krenare për ty.
Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!
Unë mund te lumturohem dhe te krenohem perseri nga ti. edhe ketu ku jam,sepse dashuria,miresia dhe
butësia depertojnë kudo,qoftë edhe mes dy jetërave dhe botërave te ndryshme,unë ketu mund ta ndegjojë qdo të qeshurën tënde,te lutem qesh sa më shumë kjo vërtetë me lumturon.
Unë ketu mund ta ndegjoj qdo këngë tëndën,te lutem kendo sa me shumë sepse kenget e tua me bëjnë
të lumtur,bëj sa me shum vepra te mira,sepse un e di ketë, sa her qe ti bën një veper te mirë qoftë
edhe një vizit tek një i semur apo një perkëdhelje e flokëve të një jetimi, mua engjujt me sjellin dhurata
te shumta dhe un kur i pyes se prej nga vin keto,ata më përgjigjën; nga stafeta e jote e jetës që ke
lënë në atë botë".
Një ditë ke për ta kuptuar se Vdekje eshte fjalë e gabuar dhe se vdekja nuk ekziston.
Një ditë ke për ta kuptuar se ndarjet jan të perkohshme dhe se ata që dikur u ndanë do te bashkohen
përsëri.
Bija ime e dashur,
Biri im i shtrenjët!
Keto janë fjalët e të gjitha nënave që në parajsën e mrekullueshme e shijojnë përjetësinë,e që
u trasmetuan nga zemer e një nëne përmes Menquris se pa fund deri tek një njëri i pa vdekshum
për tju treguar ju një të vërtetë.
Ju te gjithë bijat e bitë tanë, ketu zemrat e nënave nuk dallojnë nga gjuha,as për ka ngjyra,as për ka feja,dhe as per cilësi tjetër,të gjitha zemrat e nënave ketu jan të mira, të bukura,të bardha,të
pastërta, e të pasura.
Tani zemra e nënës tënde që të do shumë të përshëdet.
Ma ploteso amanetin tim,gjithmon dhe tashti,tani fshij lotët,beso pa dyshim që këto qe thashë
janë të verteta,qesh nga fundi i zemres dhe nisja këngës më të bukur që di....Hajt bëje ... Tani....
Unë po te vëzhgojë...Qetësohu....Relaksohu....Qeshu...Tani dhe përher...Të jeshë e sigurt,sa herë të
bësh kështu,me lejen e zotit të mirë unë do te të jap shenjë se me kënaqe..Më kënaqe...
Sa jam krenare për ty....


... Keto fjalë u diktuan nga zemra e nje nëne që gjendët në parajsë për Bijën dhe Birin e saj dhe janë
fjalët e të gjitha nënave të parajsës derguar të gjithë Bijave dhe Bijëve të tyre në këtë botë.....

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 70 70 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Saranda Saranda ėshtė Femerore Offline
Shenime: 25.782
Statusi: Sekret
Postimi imė i pari
Pasuria: 1.102.500 dediEURO
02.02.2013 20:31 / Postimi -22. nė kėtė Faqe. Histori e Trishtuar
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Nese e
doni dike po ende nuk i keni treguar ateher lexojeni nje pjes te jetes
se nje vajaze dhe ne fund to ta kuptoni.

I gjithë rrëfimi fillon
në kohën kur unë i kisha 16 vjet.Përderisa luaja para shtëpisë, e takova
një djalë. Ai ishte një lloj djaloshi që të ngacmonte dhe të bënte të
vrapoje pas tij për ta goditur. Pas takimit tonë të pare, ne vazhduam të
takoheshim në takimet tona duke lozur me njëri tjetrin. Shpesh unë i
tregoja shumë fshehtësi të zemrës sime atij. Ai me një qetësi hyjnore,
me shikonte dhe vetëm dëgjonte se çka i flas. Në të gjeta njeriun të
cilit mund t'i rrëfehesha dhe të cilit mund t'i tregoja gjithçka. Në
shkollë, unë dhe ai kishim shoqëri të ndarë, por kur ktheheshim në
shtëpi, bisedonim mbi atë se çka kishte ndodhur gjatë ditës në shkollë.
Një ditë unë i tregova se një djalë që unë e pëlqeja, më lëndoi dhe ma
theu zemrën. Ai vetëm më trimëronte dhe më tha se çdo gjë do të bëhet
mire. Më thoshte fjalë që ngjallnin shpresë dhe guxim, më ndihmoi të
kaloj nëpër atë tmerr. Isha e lumtur që kisha një mik të tillë të
vërtetë. Dikur kuptova se në të vërtetë kishte diç më tepër mes nesh.
Unë e pëlqeja atë. Atë mbrëmje mendova për këtë ndjenjë, dhe konstatova
se ishte në pyetje vetëm miqësia e tij ajo që më pëlqente. Gjatë gjithë
kohës në shkollë dhe në kolegj, ne ishim së bashku, dhe natyrisht
përherë mendoja për të si për një mik të mire. Por dhe e dija se diku
thellë në brendi, ndihesha ndryshe. Natën e diplomimit, edhe pse kishim
data të veçanta për promovim, unë doja që të isha me të. Atë mbrëmje,
pasi që çdo kush shkoi në shtëpi, unë shkova në shtëpinë e tij dhe desha
t'i thoja se dëshiroja ta shihja. Atë natë ishte rasti shumë i madhë
për t'i treguar se ç'ka ndieja. E tëra që bëra ishte, qëndroja me të, i
shikonim yjet dhe flitnim se çka do të bëjë unë dhe çka do të bënë ai
mëtej. Ia shikoja sytë dhe e dëgjoja gjersa më fliste se çka ishte
ëndërra e tij. Si dëshironte të martohej dhe si dëshironte të vendosej
në jetë. Ai më tha se si dëshironte të bëhej i pasur dhe i suksesshëm. E
tëra që unë munda të bëjë ishte, t'ia tregoja ëndrën time dhe të
lëdhatohesha rreth tij. Shkova në shtëpi e lënduar, ngase nuk munda t'i
tregoj se si ndihesha. Desha t'i them se e doja, por isha shumë e
friksuar dhe e tmerruar nga ai mendim. I lashë ndjenjat le të rrjedhin
dhe i thashë vetes: "Një ditë do t'i tregoj se si ndihem". Gjat gjithë
kohës së studimeve dëshiroja t'i tregoja, por gjithnjë
dikush ishte
me të. Pas diplomimit ai u punësua në New York. Isha e lumtur për të por
dhe e pikëlluar që shkoi larg meje. Isha e pikëlluar edhe për atë se
nuk i tregova si ndihem. Por s'mundesha tash t'i tregoja kur ai bëhej
gati për një punë me perspektiv. E mbajta veten dhe e shikoja derisa
hipte në aeroplan. Përderisa e përqafova, qava me lotë ngase e dija se
kjo do të jetë ndoshta hera e fundit që e shoh. Në shtëpi qava tërë
natën. Ndjehesha e thyer që nuk ia tregova se çka kisha brenda në zemër.
Në ndërkohë u punësova si sekretareshë dhe punoja si analiste e
kompjuterëve. Isha e kënaqur me atë që kisha arritur. Një ditë e morra
një letër nga postjeri. Ishte ftesë për martesë. Ai martohej dhe më
ftonte në dasëm. Isha e lumtur dhe e pikëlluar në të njëjtën kohë. Tash e
dija se kurrë më nuk do të jem me të, dhe se gjithnjë do të jemi vetëm
miq. Muajin tjetër shkova në dasmën e tij. Ishte dasëm madhështore. E
takova nusen dhe poashtu bisedova edhe me të. Por ja që u dashurova edhe
njëherë në të! Mundohesha të bëhesha e lumtur, tentoja të argëtohesha,
por më vrante diçka përbrenda kur shikoja se si ai ishte aq i lumtur, e
unë vetëm shtiresha se jam e lumtur ndërsa përbrenda binte shi i lotëve.
U largova nga New Yorku dhe ky veprim që bëra ishte i drejtë. Nuk doja
t'ia prishja lumturinë. Para se të hipja në aeroplan, ai erdhi për t'u
përshëndetur,
dhe më tha se ishte shumë i lumtur që më kishte takuar. U ktheva në
shtëpi dhe përpiqesha të harroj gjithçka. Jeta duhej vazhduar. Vitet
kalonin dhe ne i shkruanin njëri tjetrit, kohë pas kohe. Më shkruante se
si i mungonin çastet kur bisedonim së bashku... Për një kohë u
ndërprenë letrat e
tija. Nuk më shkruante më. Nuk përgjigjej.
Brengosesha se pse nuk më shkruan tash e një kohë. Unë i shkrova gjashtë
letra. Dhe pasi që gjithçka filloi të më duket e pashpresë dhe
pikëlluese në jetën time, e morra një porosi që thoshte. "Më tako në
vendin tone ku më parë bisedonim së bashku". Shkova dhe atë e pash atje.
Isha e lumtur që e takoj, por ai ishte me zemër të thyer dhe i
pikëlluar përbrenda. Më pas më tregoi për shkurorëzimin dhe arsyen pse
nuk më kishte shkruar për një kohë. Filloi të qante aq sa nuk mund të
qante më. Më në fund u kthyem në shtëpi dhe biseduam dhe qeshëm duke i
përkujtuar kohërat e vjetra. Dhe në gjithë këtë bisedë, nuk munda ti
them se çka ndjeja për të. Ditët e ardhme, ai argëtohej dhe e harroi
shkurorëzimin e tij. Sërish u dashurova në të. Dhe erdhi koha që ai të
kthehej. E urreja kohën kur ai largohej. Shkova ta takoj dhe qaja. Por
ai më premtoi se do t'më takoj sa here që të ketë pushim. Kështu
gjithnjë argëtoheshim kur takoheshim gjat pushimeve. Por një ditë që e
prisja nuk u lajmërua ashtu si më premtoi. Mendova se ndoshta është i
zënë. Ditët u shndruan në muaj dhe thjesht harrova në këtë që duhej të
takoheshim. Dhe një ditë cingëroi telefoni. Ishte një avokat nga New
Yorku. Avokati më thas e ai kishte vdekur në një aksident trafiku drejt
aeroportit, dhe se kishte kaluar një kohë gjersa gjithçka u vendos në
vendin e vet. Mbeta e shokuar. M'u thye zemra! Tash e dija se pse ai nuk
erdhi atë ditë. Qava gjithë natën. E pyesja veten. "Pse kjo i ndodhi
një djali siç ishte ai?" I mblodha gjërat dhe shkova në New York për të
qenë e pranishme kur lexohet dëshira e tij. Natyrisht, gjërat e tij iu
dhanë familjes, ish gruas së tij. Më në fund sërish e takova nusën e
tij. Ajo më sqaronte se pa marr parasysh çka kishte tentuar t'i bëjë për
t'ia plotësuar dëshirën, ai gjithnjë kishte qenë i palumtur.
Vazhdimisht kishte provuar ajo, por asgjë nuk e kishte bërë të lumtur
atë. Dhe dëshira e tij u lexua, dhe e vetmja që ma dhanë mua ishte
ditari i tij. Nuk dija se çka të mendoja. Qava. Pse ma dhanë mua? Ishte
ditari i jetës së tij. Dhe u ktheva mbrapa në Kaliforni. Fillova ta
lexoj ditarin. Ditari fillonte në ditën kur ne u takuam së pari. Lexova
derisa fillova të qaja me të madhe. Ditari më thoshte se ai ishte
dashuruar në mua atë ditë kur mua më ishte thyer zemra nga tjetri. Por
që ai ishte tejet i frikësuar për të më treguar se çka ndjente. Për këtë
ai ishte aq i qetë dhe dëshironte vetëm të më dëgjonte. Ditari më
tregoi së në sa mënyra ai kishte patur dëshirë të më tregoj për
dashurinë e tij, por ishte frikuar të thoshte çkadoqoftë lidhur me atë
ndjenjë. Ditari më tregonte se sa i lumtur ishte ai ditën e martesës kur
më kishte pare pranë duke luajtur në dasmën e tij. Ai kishte imagjinuar
dasmën tone! Në ditar shkruante arsyet pse ishte gjithnjë i palumtur
derisa nuk gjeti zgjidhje tjetër pos të ndahej nga gruaja. Ditari më
tregoi se pjesa më e mire e jetës së tij ishte gjersa i lexonte letrat e
mia nga disa here. Më në fund, ditari përfundon kur ai kishte shkruar.
"Sot do t'i them se e dua". Ishte dita kur ishte nisur të më takoj dhe
vdiq në aksident. Dita kur duhej që unë më në fund të kuptoj se çka
kishte në zemrën e tij.

Nëse e doni dike, mos pritni të nesërmen
t'ia tregoni dashurinë
tuaj. Ndoshta dita e nesërme kurrë më nuk do
të vjen.. Andaj thuajani tani.

Signatur: ..Gjarperi e ka lekuren e bute por brenda saj ka plot helem disa njerez flasin embel por zemren e kane te zez...

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 412 412 Vlerėsime Positive / 3 3 Vlerėsime Negative


Informatat nga: deli Offline
Shenime: 1.319
Postimi imė i pari
Pasuria: 35.075 dediEURO
28.09.2012 21:09 / Postimi -21. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: 100 lajmet sipas rendesis

1945: SHBA-ja hedh bombën atomike
1941: Japonia bombardon Pearl Harbor
1969: Njeriu i parë shkel në hënë
1903: Wrights fluturon aeroplanin e parë
1963: Vritet J.F. Kennedy në Dallas
1928: Zbulohet antibiotiku penicilinë
1920: Femrat amerikane kanë të drejtën e votës
1929: Falimenton tregu i fondeve në SHBA
1953: Ka efekt vaksina e re e poliomielitit
1953: Zbulohet struktura e ADN-së
1945: Ekspozohet holokausti nazist
1905: Ajnshtajni koncepton relativitetin
1912: Mbytet Titaniku “i pafundosshëm”
1913: “Ford” krijon linjën e montimit
1914: Fillon Lufta e Parë Botërore
1989: Bie muri i Berlinit
1959: Patentohet çipi i kompjuterit të parë
1981: Identifikohet sëmundja vdekjeprurëse e AIDS-it
1927: “Lindbergh” fluturon mbi Atlantik
1901: Sinjali i radios kalon përtej Atlantikut
1991: Shpërbëhet Bashkimi Sovjetik
1989: Shpiket “World Wide Web”
1944: Aleatët pushtojnë Francën
1945: SHBA feston fitoren në Evropë
1946: “ENIAC” përshpejton informatikën
1973: Legalizohet aborti pas diskutimit Roe kundër Wade
1939: Debutimi zyrtar i televizorit të SHBA-së
1909: Plastika revolucionarizon produktet
1960: Del në treg pilula e kontrollit të lindjeve nga “FDA”
1954: Gjykata i jep fund vendimit “të ndarë por të barabartë”
1998: Akuzohet Presidenti Clinton
1948: Shkencëtarët shpikin tranzitorin
1968: Vritet M.L. King Jr.
1964: Kongresi miraton Ligjin e të Drejtave Civile
1917: SHBA hyn në Luftën e Parë Botërore
1917: Komunistët marrin pushtetin e Rusisë
1909: Fillojnë transmetimet radiofonike të SHBA-së
1963: King mban fjalimin “Unë kam një ëndërr”
1974: Jep dorëheqjen presidenti Nixon
1914: Hapen kanali i Panamasë
1939: Gjermania pushton Poloninë
1933: Hyn në fuqi marrëveshja e re e “FDR”-së
1986: Shpërthen “Shuttle Challenger”
1961: Shepard është amerikani i parë në hapësirë
1962: Libri “Silent Spring” paralajmëron rrezikun në ekosistem
1945: Kombet e botës formojnë OKB-në
1997: Shkencëtarët klonojnë delen
1957: Sovjetikët nxjerrin në hapësirë satelitin e parë
1918: Përfundon Lufta e Parë Botërore
1961: Gagarin është njeriu i parë në hapësirë
1948: Izraeli bëhet shtet
1941: Fillon televizioni i licencuar amerikan
1945: SHBA teston bombën atomike
1968: Vritet Robert F. Kennedy
1933: Hitleri emërohet kancelar
1918: Epidemia e gripit vret 20 milionë njerëz
1962: John Glenn amerikani i parë në orbitë
1975: Bill Gates dhe Paul Allen lançojnë “Microsoft”
1947: Jack Robinson njëson bejsbollin
1973: Trupat amerikane largohen nga Vietnami
1900: Propozohet mekanika kuantike
1942: Projekte sekrete për ndërtimin e një bombe atomike-A
1956: Aprovohen autostradat ndërmjet shteteve
1945: Forcohet Karta e të Drejtave
1965: SHBA-ja përshpejton luftën e Vietnamit
1920: Gandhi fillon reformat paqësore
1978: Lind “bebja e parë
në epruvetë”
1962: Bota në krizë për shkak të reaktivëve të Kubës
1906: Tërmeti dhe zjarri shkatërron San Franciskon
1993: Përfundon aparteidi në Afrikën e Jugut
1977: “Apple II” prodhon kompjuterin e parë për masat
1964: “Beatles” bëjnë turne në SHBA
1955: Fillon bojkoti i autobusëve në Alabama
1925: “Scopes”: Evolucioni kundër krijimit
1939: Ngrihet avioni i parë me motor reaktiv
1938: Hitleri nis “Kristallnacht”
1932: “FDR” mposht presidentin Hoover
1947: Zbulohet prani Marshall
1997: “Pathfinder” dërgon fotografi të Marsit
1963: Friedan ndez shkëndijën e të drejtave të grave
1927: Babe Ruth shënon 60 pikë në bejsboll
1964: SHBA paralajmëron për rreziqet e duhanit
1940: Churchill drejton Britaninë e Madhe
1949: Themelohet NATO
1986: Shpërthen fabrika bërthamore në Çernobil
1961: Ngrihet muri i Berlinit
1949: Mao formon Kinën komuniste
1973: Watergate “gllabëron” Nixon-in
1985: Gorbaçov fillon politikën “glasnost”
1900: Frojdi interpreton ëndrrat
1948: “Airlift” shpëton Berlinin Perëndimor
1950: SHBA mbron Korenë e Jugut
1928: Uria sovjetike vret 25 milionë njerëz
1920: SHBA refuzon Ligën e Kombeve
1911: Dështon trusti i “Standard Oil”
1965: Kongresi miraton ligjin e votimit
1958: Uria në Kinë vret 20 milionë njerëz
1968: Kryengritjet e konventës demokratike
1975: Vietnami verior pushton Saigon
1964: Miratohet rezoluta e Gjirit të Tonkin

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 59 59 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: deli Offline
Shenime: 1.319
Postimi imė i pari
Pasuria: 35.075 dediEURO
28.09.2012 20:09 / Postimi -20. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: 100 datat më të rëndësishme të Shekullit të kaluar!

Lajmet nuk janë “ushqim i përditshëm” i njeriut vetëm në kohët moderne. Të dinë se ç’ndodh përreth, apo më larg tyre është për disa njerëz kuriozitet, e për të tjerë nevojë. Në kohë lufte kapeshin fort pas një radioje të vjetër duke pritur lajme të reja. Por cilat kanë qenë lajmet që kanë tronditur shekullin e kaluar. Duhet thënë se pjesa më e madhe e atyre që kanë bërë bujë janë aspak lajme të mira.
Por në listë bëjnë pjesë dhe ngjarje të shënuara për njerëzimin, të cilat kanë shërbyer për të përmirësuar jetën, si mbërritja e njeriut të parë në hënë, shpikja e penicilinës, zbulimi i strukturës së ADN-së etj. Shpikja e internetit dhe “Microsoft” janë gjithashtu dy lajme jo pak të rëndësishme për njerëzimin. Me anë të internetit njerëzit nga e gjithë bota tashmë mund të lidhen me njëri tjetrin në kohë reale, njerëzit mund të gjejnë lajmet në të freskëta pak minuta pasi ato ndodhin në gjithë botën. Por në listë bëjnë pjesë edhe disa prej tragjedive më të mëdha njerëzore, siç është shpërthimi i bombës atomike në Hiroshima, mbytja e anijes së njohur “Titanic”, vrasja e presidentit amerikan John F. Kennedy e më pas e vëllait të tij Robert Kennedy.
Përgatiti:

1912: Mbytet anija “Titanic”

Anija transoqeanike “Titanic” u bë e famshme si më e madhe e ndërtuar ndonjëherë dhe gjithashtu për arsyen se u mbyt në udhëtimin e saj të parë në vitin 1912 duke shkaktuar humbjen e shumë jetëve. E dyta e një trioje tragetesh gjigandë, Titaniku u ndërtua për të krijuar një shërbim ekspres tre-javor në oqean. “Titanic” dhe “Olympic” u prezantuan për botën mbarë në një artikull të “New York Times” më 23 prill 1908, pothuajse katër vite para se të mbytej. “Titanic” u përplas me një ajsberg më 14 prill 1912 dhe u mbyt dy orë e dyzet minuta më pas, duke u ndarë në dy pjesë.

1928: Zbulohet penicilina

Zbulimi i penicilinës i atribuohet shkencëtarit skocez, Alexander Fleming në vitin 1928 pavarësisht se edhe të tjerë më parë kishin vënë re efektet antibakteriale të penicilinës. Fleming, në laboratorin e tij në “St. Mary Hospital” në Londër vuri re një rritje bakteriale përreth kallëpit të mykut “Staphylococcus”. Fleming arriti në përfundimin se “Staphylococcus” po çlironte një substancë që pengonte rritjen bakteriale. Ai zhvilloi një kulturë të pastër të mykut dhe zbuloi si ishte myk “Penicillium”. Ai shprehu optimizmin se penicilina do të ishte një dezinfektues i dobishëm.

1945: Formohet organizata e Kombeve të Bashkuara

OKB-ja u themelua në vitin 1945 për të zëvendësuar Ligën e Kombeve me shpresën se do të mund të ndërhynte në konfliktet ndërmjet kombeve dhe si pasojë, të shmangte luftën. Organizata fillimisht përbëhej nga 50 vende, të cilat nënshkruan Kartën e Kombeve të Bashkuara. Struktura e organizatës reflekton akoma në disa mënyra rrethanat e themelimit duke qenë se pesë anëtarët e përhershëm të Këshillit të Sigurimit janë fituesit kryesorë të Luftës së Dytë Botërore.

1945: SHBA-ja hedh bombën atomike në Hiroshima

Hiroshima ishte shënjestra fillestare e misionit të bombardimit bërthamor më gjashtë gusht, ndërkohë që Kokura dhe Nagasaki ishin shënjestra alternative. Sipas statistikave, bomba atomike në Hiroshima vrau rreth 70 mijë njerëz si pasojë e efekteve të menjëhershme të shpërthimit. Vdekjet totale deri në fund të vitit 1945 variojnë nga 90 mijë deri në 140 mijë për shkak të djegieve, rrezatimit dhe sëmundjeve të shkaktuara. Deri në fund të vitit 1945 mendohet se numri i të vdekurve mund të ketë arritur në 200 mijë për shkak të kancerit dhe efekteve të tjera afatgjata të shpërthimit bërthamor.
1953: Zbulohet struktura e ADN-së

Në vitin 1953, duke u bazuar në imazhetë zbërthyera me rreze X, James Watson dhe Francis Crick zbuluan atë që tashmë konsiderohet si modeli i saktë i strukturë së ADN-së. Ato e publikuan atë në revistën “Nature”. Të dhënat e mëtejshme eksperimentale të Watson dhe Crick u botuan në një seri prej pesë artikujsh në të njëjtën revistë. Nga këto të dhëna, informacionet e para ishin të ato të të dhënave të zbërthyera me rreze X nga Franklin dhe Gosling.

1963: John Kennedy vritet në Dallas


Presidenti i 38-të amerikan,John F. Kennedy u vra në Dallas të Teksasit më 22 nëntor 1963 teksa po zhvillonte një udhëtim politik. Për vrasjen e tij u arrestua Lee Harvey Oswald. Ai u arrestua në një teatër rreth 80 minuta pas vrasjes dhe u dënua nga policia e Dallasit për vrasjen e një polici përpara se të akuzohej për vrasjen e Kennedy-t. Ai nuk pranoi t’i kishte qëlluar njeriu. Përgjatë viteve janë bërë të njohura më shumë fakte për publikun. Pavarësisht të gjitha informacioneve dhe deklaratave, ngjarja vazhdon të jetë e rrethuar me nga teori të ndryshme konspirative.


1969: Armstrong njeriu i parë në hënë

Neil Alden Armstrong është njeriu i parë që ka shkelur në hënë. Misioni i tij i parë në një anije kozmike ishte në bordin e “Gemini 8” në vitin 1966, ku ai ishte pilot komandues. Fluturimi i dytë dhe i fundit hapësinor i Armstrong ishte si komandant misioni i “Apollo 11” që mbërriti në hënë më 20 korrik 1969. Në këtë “hap gjigand për njerëzimin” Armstrong dhe Buzz Aldrin zbritën në sipërfaqen e hënës, ku qëndruan dy orë e gjysmë duke eksploruar. Para se të bëhej një pilot Armstrong ishte aviator i flotës ushtarake detare amerikane dhe mori pjesë në luftën e Koresë.
1989: Rënia e murit të Berlinit

Muri i Berlinit, një simbol i Luftës së Ftohtë, ndau Berlinin lindor dhe atë perëndimor për 28 vite. Ndërtimi i tij filloi më 13 gusht 1961 dhe u shemb në vitin 1989. Gjatë kësaj kohe, 125 njerëz janë vrarë teksa përpiqeshin të arratiseshin në perëndim, sipas statistikave zyrtare. Sipas dokumenteve të zbuluar më vonë mendohet se regjimit komunist kishte dhënë urdhra të qarta që të qëllohej dhe vritej kushdo që synonte të kalonte murin, qofshin ata edhe fëmijë. Njoftimi se hyrja në Berlinin perëndimor tashmë do të lejohej bëri që mijëra vetë të kapërcenin murin që u shemb nga mjetet e rënda.

1991: Bashkimi Sovjetik shpërbëhet

Bashkimi Sovjetik u krijua fillimisht si një bashkim i katër Republikave Sovjetike Socialiste për t’u zgjeruar më pas në 15 republika të tilla. Ai u krijua në vitin 1945 dhe u shpërbë vetëm në vitin 1991, në një periudhë të njohur si “Lufta e Ftohtë”. Kufijtë gjeografikë të Bashkimit Sovjetik varionin sipas kohës, por aneksimeve dhe pushtimeve të shteteve balltike dhe territoreve të tjera gjatë Luftës së Dytë Botërore korrespondonin me ato Rusisë së Madhe.

1997: Shkencëtarët klonojnë delen

Dolly, është delja e cila u klonua në vitin 1997. Ajo u klonua në institutin “Roslin Institute” në Edinburg të Skocisë dhe jetoi aty deri sa u nda nga jeta në moshën gjashtë vjeçe. Lindja e saj u njoftua në shkurt të vitit 1997. Në shkurt të vitit 2003 ekipi i shkencëtarëve njoftoi se Dolly-t i ishte injektuar një dozë vdekjeprurëse për shkak se prej kohësh ajo mundohej nga një sëmundje e rëndë e mushkërive dhe ishte gjymtuar nga artriti. Shkencëtarët u shprehën se sëmundja e Dolly-t n uk kishte lidhje me faktin se ajo ishte një dele e klonuar, pasi mjaft dele të tjera në fermë vuanin nga të njëjtat sëmundje.

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 59 59 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *ArbNore* *ArbNore* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 10.120
Statusi: i/e Dashuruar
Postimi imė i pari
Pasuria: 438.070 dediEURO
20.04.2011 05:08 / Postimi -19. nė kėtė Faqe. **Nje Histori**
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Nje Histori shume prekese

Ishin takuar rastësisht në një festë… Ajo ishte e përkryer. Ato ditë kishte aq shumë djem të pashëm që i vardiseshin asaj… Pas mbrëmjes ai e kishte ftuar vajzën për të pirë bashkë një kafe. Vajza ishte çuditur pakëz për ftesën e papritur të djaloshit, që as nuk i kishte rënë në sy gjatë mbrëmjes.
Menjëherë u ulën në kafenenë e thjeshtë përbri. Djaloshi ishte aq i emocionuar dhe nga të rrahurat e zemrës nuk nxirrte dot asnjë fjalë. Kjo gjendje dukej se i largoi kënaqësinë dhe vajzës.
Ndërsa ajo po bëhej gati të thoshte: “Gjithsesi, unë tani po iki”, djaloshi kishte thirrur kamerierin.
- Të lutem, më sill pak kripë. Më duhet për kafen.
Nga tavolinat përbri sy të habitur nisën të vështrojnë djaloshin. Kafe me kripë!
Dhe djaloshi u skuq i gjithi nga ndrojtja, hodhi kripën në kafe dhe nisi ta pijë.
Dhe vajza e merakosur iu drejtua: “Paskeni shije të çuditshme”.
Djaloshi u shpjegua: “Në fëmijëri kemi jetuar në breg të detit. Përherë luaja në det dhe në breg të detit. Shija e ujit të kripur të detit, asnjëherë nuk më është ndarë nga goja. Me këtë shije jam rritur. Këtë shije e dashuroj shumë. Kjo është dhe arsyeja se përse më pëlqen që kafen ta shijoj me kripë. Sa herë që ndiej atë shijen e kripës në gojë, kujtoj përherë fëmijërinë, shtëpinë dhe familjen time të lumtur… Nëna dhe babai akoma jetojnë në atë shtëpi në breg të detit. Aq shumë ndiej mall për ta dhe për shtëpinë…”
Ndërsa thoshte këto, sytë e djaloshit ishin përlotur… Dhe vajza dukej e prekur shumë nga ato që sapo dëgjoi. Nga ajo që kishte shpjeguar me sinqeritet djaloshi dukej se kishte shumë mall për familjen, shtëpinë dhe ishte tip i gjidshëm dhe i dashuronte shumë familjen dhe jetën familjare. Dikush që ka mall për shtëpinë, për familjen sigurisht që do ishte një tip familjar… Ndërkohë dhe vajza kishte nisur të tregonte rreth familjes së saj. Dhe ajo e kishte shtëpinë larg, ashtu si jeta dhe fëmijëria e djaloshit…
Edhe ajo i tregoi për familjen. U bë një bisedë e këndshme, e ngrohtë dhe e ëmbël. Dhe kjo bisedë u bë dhe themel i një lidhjeje të gjatë dhe të mrekullueshme, tamam si në ëndërr... vazhduan të takoheshin dhe të pinin kafe dhe ashtu si në çdo ëndërr të bukur, princi dhe princesha u martuan bashkë. Dhe jetuan një jetë të lumtur deri në fund. Në çdo kafe që princesha përgatiste për princin nuk harronte asnjëherë të hidhte brenda një lugë të vogël kripë, gjatë gjithë jetës…
E dinte se ai ashtu e pëlqente kafenë…
40 vjet më vonë, djaloshi tashmë i plakur largohet nga jeta. Të dashurës së jetës i kishte lenë një letër me mbishkrimin: “Hape pas vdekjes sime”. Thua se e ndiente se do largohej i pari nga kjo jetë.
Dhe mes rreshtave shkruhej: “Dashuria ime, e ëmbla ime. Të përgjërohem, me fal. Më fal, sepse gjithë jetën tonë e kam ndërtuar mbi një gënjeshtër. Një herë të vetme të kam gënjyer në jetë. Kafja me kripë. Besoj e kujton ditën e parë të takimit tonë? Isha aq i emocionuar dhe i bllokuar sa në vend që të thoja sheqer, kërkova kripë nga kamerieri. Ndërsa ti dhe të tjerët rreth e rrotull më shikonit me habi, vazhdova me gënjeshtër. Nuk më kishte shkuar në mendje se kjo gënjeshtër do të ishte shkaku kryesor i lidhjes sonë. Kam menduar me dhjetëra e qindra herë të të tregoj të vërtetën. Mirëpo çdo herë kam hequr dorë nga frika. Tashmë po vdes ndaj dhe s’kam asnjë arsye të kem frikë…
E vërteta: Asnjëherë s’më ka pëlqyer kafeja me kripë! Është një shije e çuditshme dhe njëkohësisht e shpifur. Por, që nga dita që të kam njohur e kam pirë atë kafen me shije të shpifur. Dhe, në të vërtetë, nuk ndiej aspak keqardhje. Të qenit bashkë me ty gjatë gjithë jetës ka qenë kënaqësia më e madhe e imja dhe për këtë lumturi i detyrohem kafes me kripë. Sikur të vija dhe një herë në jetë, të kem mundësi të rijetoj dhe një herë nga fillimi çdo çast, do të kisha dashur sërish të të njihja ty dhe të kaloja gjithë jetën me ty. Edhe sikur të isha i detyruar të pija gjatë gjithë jetës kafe me kripë…”
Lotët e gruas, tashmë të plakur, njomnin letrën. Një ditë njëri nga të afërmit e pyeti gruan e plakur: “Si është të pish një kafe me kripë?”
Gruas iu përlotën sytë… Dhe mjaftoi vetëm duke thënë: “Shumë e ëmbël…”

Signatur: Mos Ler Dike Te Behet Gjithqka,Sepse Kur Te Ike Do mbetesh Pa Asgje...!!!

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 326 326 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Pėrgjigju

dediHome
dedi24.com (C) 2005 - 2018 Gjitha drejtat tė rezervuara by dedi4u - Kontakt: info@dedi24.com
Idea, Realizimi, Dezajnimi dhe gjitha punimet - dedi4u (HiK) (C)

Vizitat Sot: 1.118 | Dje: 11.176 | Gjithsej: 263.436.435