radiodedi24.com | Play | Stop dedi24.com | dedi24.TV
radiodedi24.com
Arkivi  HTML  Rec 

CH1 (Live/MIX) | CH2 (Balada)


dedi24.com » DISPONIMI JUAJ » Bisedime » Traditat kosovare
Postimi i fundit | Nga i pari i palexuar Pėr Printer | Dėrgoja njė Shokut | Shto kėtė Temė nė Favorit

Pėrgjigju

Shko tek fundi i Faqes Traditat kosovare


Informatat nga: *Lena* *Lena* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 12.439
Mosha: 27
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 426.547 dediEURO
10.01.2010 17:47 / Postimi -24. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Peshorja
nese nje njeri pa marr parasysh se ku jeton dhe i thot vetes shqiptar traditen ton duhet ta mbaj dhe ta zbatoj siq kan ber te paret tan
shum ma mir i kan pas punt ata te me parshmit se ne sot edhe per ket them qe duhet me u krenu per traditat tona
me qen krenar qe jemi shqiptar edhe per zakonet qe kemi...

ju pershendes kaloni sa me mir..

Signatur: Kur eci rruges,koken e mbaj ul..Jo qe i tutna dikujt por sja rrasi askujt 8-)

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 170 170 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: SStyle SStyle ėshtė Femerore Offline
Shenime: 29.895
Mosha: 28
Statusi: i/e Fejuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 647.018 dediEURO
10.01.2010 17:39 / Postimi -23. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Po ësht normal me i rrespektu tradita edhe duhet me i vazhdu sepse nëqofse një shtet nuk ka tradit dmth nuk ka as identitet,
tradia edhe kultura jan pika kyresore në një shtet si dhe në familjen time
për at arsyje mundohna mos me i harru qka më kan mësuar prindt dhe gjyshe, babë gjysh!!!

Signatur:
** Shqiperi me jep nder me dhe emrin Shqiptar ** 
•• Jam pėrgjegjėse per ata qė them, jo pėr atė qė kupton ti....✔ •• 
•i Zemer Prizren•
No copy, no paste..! 100% SStyLe...ShqipStare LoL 

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 2838 2838 Vlerėsime Positive / 3 3 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Florentina** Florentina** ėshtė Femerore Offline
Shenime: 322
Mosha: 18
Postimi imė i pari
Pasuria: 8.475 dediEURO
15.10.2009 19:09 / Postimi -22. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi:
Citati:
Oregjinal nga Snickersi**
Pershendetje per te gjithe !

Me preku tema dhe sidomos qe shkruhet nga duart e nje vajze te re me moshe por me ndjenja dhe me intelegjenc te vecant.

Une do kisha thene me mire traditat shqipte pasiqe pothuajse te gjithe shqiptaret kudo qe jemi, ne kosove,maqedoni,shqiperi,mal te zi dhe ne diaspor qe te gjithe kemi tradita t enjejta perveq atyre qe jane lajthit dhe qe po lajthitin ende dhe po pranojn traditat te popullit te huaj. Disa ndoshta mund te thojn se po synojm nga Evropa dhe e keqkuptojn kete synim ngase mendojn qe edhe tradita duhet te ndryshohet. Tradita ne shumicen e rasteve eshte e nderlidhur me fen pamarrparasysh ne cilen fe ngase cdo fe e shpallur nga Zoti eshte e paster dhe ka tradita te pasterta perveq atyre qe njerzimi i ndryshon dhe synojn me shume nga knaqesit .
Mendoi qe traditat ( shqiptare ) kosovare disa jane harruar por ka shume qe nuk jane harruar, varet nga prisi i familjes ngase nga ai zhduken traditat nga familja pastaj zgjerohet ne mahall nga mahalla ne katund, qytet , shtet dhe humb e gjitha por Elhamdulilah prej Zotit qe ka edhe prej atyre qe ende e mbajn traditen dhe mundohen qe edhe femijet e tyre te vazhdojn ate rruge. Duhet filluar te gjithe nga vetevetja ngase ne nuk jemi nder ata qe me nje mbledhje t eperbashket e vendosim nje vendim ngase ne nuv e ndegjojm njeri tjetrin ngase mendojm nese i flasim diqka per t emire ai ta merr per te keq si psh. vam pas rast me nje vella shqiptar vetu ne merim me keshillu dhe me tha ani mbaje traditen ti dhe mbaje fejen ti e jeto ende me mend ne ks, tash je ne perendim puno arrit diqka e ne ks atje mundesh mu fal e me majt fejen dhe kombin dhe me therri shpirti nga keto fjal , dmth sipas tij Zoti qenka vetem ne kosove, vetem ata qe jane ne ks duhet kontribuar per memedhen dhe ne vetem me qene vegel e punes ,, jo t enderuar vellezer/motra Allahu ehste cdo kund tradita kombetare eshte cdo kund .
Integrimi ne shtete te tjera normal qe duhet me qene, qe te vesh nje shkoll qe te gjesh nje vendpunsim te mire, ti respektosh, mos me i shajt ata qe jeton tev ata ngase askush mezor sna ka pru ketu por edhe nese ndonjeher i ka pru ndokush tash munden mu kthy ne ks. kur dojn, ne sjellje me koleg duhet me qene integrimi deri ne mas, psh. tradit smundesh me mbajt me gjerman me u ul edhe me ja nis me u vet me te: Si je a je mire, nonen e baben e krejt, a po lodhesh a po hek keq qysh jane fmija.. ngas keta se kan andaj duhet me ju pershtat vendit por ne ASNJEMENNYR sidomos me njerez tu dhe ne familje nuk bene me humb asnje tradit . Dikush thote kemi pas tradit te keqe duke pohuar se gruaja eshte shtypur, gruaja ende shtypet jo vetem ne ks por edhe nga shqiptaret qe gjinden ne mergim bile ndoshta edhe me shume, por kjo nuk eshte tradit, por eshte bere ne kohe te hershme dhe ende behet nga BURRAT E LIGE , burri me i lig qe egziston eshte ai i cili e nenqmon dhe e lendon gruan, nese ke prb nga gruaja ateher nese e ndien veten burr duhet me zgjidh problemin me ligj dhe me rregull , shuplaka dhe ofendimi sosht gjest i burrave andaj mos e merrni kete qe e kemi pas apo e kemi tradit kjo eshte vetem nje DOBESI e mashkullit dhe ka edhe shume te tjera qe kan qene dhe jane ende !

Me respekt Snicki

O SNICKERS TE LUMT O QFAR PERGJIGJE I JEP ME LE PA FJAL PAJTOHEM ME MENDIMIN E SNICKERSIT SKAM ME QKA TE SHTOJ ..........

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 21 21 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Hysis Hysi ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 10.574
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 287.551 dediEURO
14.10.2009 23:09 / Postimi -21. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Mendoi qe traditat tona shqiptare shumica jan te mira dhe njihen ne shumicen e botes
po e permendi vetem nje ( pasi qe kem shum tjera)qe na i identifikojn INSTITUCIONI I BESES qe dallon per nga kombet e shtetet e ndryshme,mirpo siq thash me lart kemi shum gjera dhe tradita pozitive
duhet ta permend edhe nje negative Haknarrja-Gjakmarrja qe sod eshte e theksuar me shum ne shqiprin veriore
e qe per fat te keq jan te ngujuar edhe shum femij mirpo me kohen besoi qe edhe kjo dot humbet edhe eshte drejt shuarjes Keshtu qe kudo ne qe shkojm e jetojm sduhet me na ardh turp me then shqiptar
por perkundrazi duhet te jem krenar pasi qe edhe historia e verteton kete popull autokton tradicionalisht jem ne trojet e ete parve ton edhe shum tjera per fat te keq qe nuk i kemi por besoi me kohen dot mbrrijm aty kuje jemi kan. ANDAJ JAM KRENAR QE JAM SHQIPTAR DDHE KEMI NJE TRADIT

Signatur:

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 434 434 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: *Lena* *Lena* ėshtė Femerore Offline
Shenime: 12.439
Mosha: 27
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 426.547 dediEURO
14.10.2009 22:57 / Postimi -20. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: nese nje njeri pa marr parasysh se ku jeton dhe i thot vetes shqiptar traditen ton duhet ta mbaj dhe ta zbatoj siq kan ber te paret tan
shum ma mir i kan pas punt ata te me parshmit se ne sot edhe per ket them qe duhet me u krenu per traditat tona
me qen krenar qe jemi shqiptar edhe per zakonet qe kemi...

ju pershendes kaloni sa me mir..

Signatur: Kur eci rruges,koken e mbaj ul..Jo qe i tutna dikujt por sja rrasi askujt 8-)

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 170 170 Vlerėsime Positive / 1 1 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Trimi_2005 Trimi_2005 ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 4.084
Mosha: 18
Statusi: Beqar/e
Postimi imė i pari
Pasuria: 108.075 dediEURO
14.10.2009 21:28 / Postimi -19. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Nermal Tradita vazhdon ..

Signatur: Mbylli syt e kthehet Lumturia por me 1 djal tjeter e n'kujtime Tmia

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 81 81 Vlerėsime Positive / 2 2 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Modeli Modeli ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 135
Postimi imė i pari
Pasuria: 3.900 dediEURO
14.10.2009 20:23 / Postimi -18. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: te lumte kjo eshte ajo qe duhet ruhet dhe/apo kontribohet.

Signatur: www.youtube.com/kodamusic

Vlerėsimet:
Vlerėsimet 21 21 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Snickersi** Snickersi** ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 1.140
Mosha: 25
Statusi: i/e Martuar
Postimi imė i pari
Pasuria: 29.843 dediEURO
14.10.2009 20:17 / Postimi -17. nė kėtė Faqe.
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Pershendetje per te gjithe !

Me preku tema dhe sidomos qe shkruhet nga duart e nje vajze te re me moshe por me ndjenja dhe me intelegjenc te vecant.

Une do kisha thene me mire traditat shqipte pasiqe pothuajse te gjithe shqiptaret kudo qe jemi, ne kosove,maqedoni,shqiperi,mal te zi dhe ne diaspor qe te gjithe kemi tradita t enjejta perveq atyre qe jane lajthit dhe qe po lajthitin ende dhe po pranojn traditat te popullit te huaj. Disa ndoshta mund te thojn se po synojm nga Evropa dhe e keqkuptojn kete synim ngase mendojn qe edhe tradita duhet te ndryshohet. Tradita ne shumicen e rasteve eshte e nderlidhur me fen pamarrparasysh ne cilen fe ngase cdo fe e shpallur nga Zoti eshte e paster dhe ka tradita te pasterta perveq atyre qe njerzimi i ndryshon dhe synojn me shume nga knaqesit .
Mendoi qe traditat ( shqiptare ) kosovare disa jane harruar por ka shume qe nuk jane harruar, varet nga prisi i familjes ngase nga ai zhduken traditat nga familja pastaj zgjerohet ne mahall nga mahalla ne katund, qytet , shtet dhe humb e gjitha por Elhamdulilah prej Zotit qe ka edhe prej atyre qe ende e mbajn traditen dhe mundohen qe edhe femijet e tyre te vazhdojn ate rruge. Duhet filluar te gjithe nga vetevetja ngase ne nuk jemi nder ata qe me nje mbledhje t eperbashket e vendosim nje vendim ngase ne nuv e ndegjojm njeri tjetrin ngase mendojm nese i flasim diqka per t emire ai ta merr per te keq si psh. vam pas rast me nje vella shqiptar vetu ne merim me keshillu dhe me tha ani mbaje traditen ti dhe mbaje fejen ti e jeto ende me mend ne ks, tash je ne perendim puno arrit diqka e ne ks atje mundesh mu fal e me majt fejen dhe kombin dhe me therri shpirti nga keto fjal , dmth sipas tij Zoti qenka vetem ne kosove, vetem ata qe jane ne ks duhet kontribuar per memedhen dhe ne vetem me qene vegel e punes ,, jo t enderuar vellezer/motra Allahu ehste cdo kund tradita kombetare eshte cdo kund .
Integrimi ne shtete te tjera normal qe duhet me qene, qe te vesh nje shkoll qe te gjesh nje vendpunsim te mire, ti respektosh, mos me i shajt ata qe jeton tev ata ngase askush mezor sna ka pru ketu por edhe nese ndonjeher i ka pru ndokush tash munden mu kthy ne ks. kur dojn, ne sjellje me koleg duhet me qene integrimi deri ne mas, psh. tradit smundesh me mbajt me gjerman me u ul edhe me ja nis me u vet me te: Si je a je mire, nonen e baben e krejt, a po lodhesh a po hek keq qysh jane fmija.. ngas keta se kan andaj duhet me ju pershtat vendit por ne ASNJEMENNYR sidomos me njerez tu dhe ne familje nuk bene me humb asnje tradit . Dikush thote kemi pas tradit te keqe duke pohuar se gruaja eshte shtypur, gruaja ende shtypet jo vetem ne ks por edhe nga shqiptaret qe gjinden ne mergim bile ndoshta edhe me shume, por kjo nuk eshte tradit, por eshte bere ne kohe te hershme dhe ende behet nga BURRAT E LIGE , burri me i lig qe egziston eshte ai i cili e nenqmon dhe e lendon gruan, nese ke prb nga gruaja ateher nese e ndien veten burr duhet me zgjidh problemin me ligj dhe me rregull , shuplaka dhe ofendimi sosht gjest i burrave andaj mos e merrni kete qe e kemi pas apo e kemi tradit kjo eshte vetem nje DOBESI e mashkullit dhe ka edhe shume te tjera qe kan qene dhe jane ende !

Me respekt Snicki

Signatur: http://www4.pic-upload.de/thumb/24.04.10/yrvqju4gri7c.jpg

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 1 Vlerėsime
Vlerėsimet 115 115 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: Modeli Modeli ėshtė Mashkullore Offline
Shenime: 135
Postimi imė i pari
Pasuria: 3.900 dediEURO
14.10.2009 19:02 / Postimi -16. nė kėtė Faqe. RE: Traditat kosovare
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: pershendetje shume teme e qelluar po me pelqen teper, deshta vetem me cek dicka se tradita kosovare eshte tradite e lashte qe daton nga parahistoria jo vetem shqiptare dhe pellazge,por me vone eshte modifikuar me vlerat shpirterore dhe materiale ,e bazuar ne antikitetin dhe origjinalitetin e vlerave te mirefillta kombetare...

dhe tash doja ta lidhi me temen, te gjithe kombet e globit jane formuar dhe kan jetuar duke i rrespektuar traditat kombetare por me kalimin e kohes ato marrin nje kahje pak me te transformuar sepse hasin ne kontakt me kulturat tjera ,te cilat akulturohen, kjo eshte e njejt edhe me kulturen tone.Ne duhet jo ti humbin traditat tona,por ato duhet ti kultivojme dhe do te ishte e natyrshme qe keto tradita dhe zakone apo doke ti frymezojme edhe ne kulturat tjera, e cila do te ndikonte ne akulturimin e kulturave tjera.Eshte shume e qart se jemi ne epoken e ndryshimeve eposale, prandaj edhe ne mund te pesojme ndryshime, por duhet ti japum vehetes obligim qe mos te largohemi nga trashegimia jone por edhe te ndertojme kulture te re e cila i pergjigjet dinjitetit dhe etnicitetit tone, si populli me i vjeter i Ballkanit.

ju pershendes...

Signatur: www.youtube.com/kodamusic

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 2 Vlerėsime
Vlerėsimet 21 21 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Informatat nga: kosovare93 kosovare93 ėshtė Femerore Offline
Shenime: 770
Mosha: 18
Postimi imė i pari
Pasuria: 21.450 dediEURO
14.10.2009 18:33 / Postimi -15. nė kėtė Faqe. Traditat kosovare
Pėrgjigju Pėrgjigju Jepė citat kėti Mesazhit Citat Ndrysho Mesazhin ose fshi nga forumi Ndrysho Shko tek fillimi i Faqes Fillimi

Postimi: Qka mendoni per traditat kosovare? a mendoni se esht e drejt ende me i vazhdu neper koh apo mendoni qe me nuk duhet te respektohen??

Pres mendime!

ju pershendes!

Vlerėsimet:
Ky Postim ka 1 Vlerėsime
Vlerėsimet 19 19 Vlerėsime Positive / 0 0 Vlerėsime Negative


Pėrgjigju

dediHome
dedi24.com (C) 2005 - 2018 Gjitha drejtat tė rezervuara by dedi4u - Kontakt: info@dedi24.com
Idea, Realizimi, Dezajnimi dhe gjitha punimet - dedi4u (HiK) (C)

Vizitat Sot: 20.441 | Dje: 16.317 | Gjithsej: 243.695.255